Dzień w biznesie, 12 lutego

Przegapiłeś środę? Pomagamy to nadrobić.

Wydarzenia dnia

„Energia nie napędzi Rosji”
Prezydent Rosji Władimir Putin w środę na posiedzeniu rządu w Nowo-Ogariewie pod Moskwą wyraził opinię, że nośniki energii jako źródło wzrostu gospodarki już się wyczerpały. Prezydent zażądał od ministra rozwoju gospodarczego Aleksieja Uljukajewa raportu w sprawie "przygotowania makroekonomicznej długoterminowej prognozy wraz z określeniem rezerw rozwoju gospodarczego".
Więcej>>

Szwedzi przenoszą produkcję dźwigów do Polski
Hiab ogłosił restrukturyzację działalności w szwedzkim Hudiksvall. Produkcję dźwigów przenosi do Stargardu Szczecińskiego.
Więcej>>

Japonia: najgorsze załamanie od ponad dekady
Zamówienia na maszyny w japońskim przemyśle gwałtownie tąpnęły w grudniu 2013 r., wynika z rządowych danych opublikowanych w środę.
Więcej>>


Giełda

Blue chipy pociągnęły rynek
W środę inwestorzy dalej intensywnie kupowali akcje notowane na warszawskiej giełdzie. Podobnie jak we wtorek ich uwaga koncentrowała się na największych spółkach.. WIG20zyskał 1,6 proc., a rynek w górę ciągnął sektor energetyczny (+2,2 proc.). Za ostatnie szaleństwo odpokutować musieli jednak posiadacze akcji Orange Polska (-4,4 proc.). Inwestorów zawiodły wyniki spółki za czwarty kwartał. Znacznie spokojniej było na szerokim rynku. WIG Plus wyszedł na nowy szczyt hossy, jednak zwyżki indeksów małych i średnich spółek nie przekroczyły 1 proc.

Giełdowa hossa skończy się w czerwcu (ANALIZA)
Trwający na warszawskiej giełdzie trend wzrostowy ma przed sobą jeszcze cztery miesiące życia, a bessa, która po nim zapanuje, zmiecie jedną trzecią wartości spółek z szerokiego rynku, wynika z analizy długości cyklu koniunkturalnego.

Teoretyczne momenty szczytów koniunktury giełdowej, naniesione na wykres WIG80. Źródło: "PB", Bloomberg.

Więcej>>

Pierwszy zawód Orange od 5 kwartałów (WYKRES DNIA)
Notowania Orange Polska runęły o 4,4 proc., po tym jak jeszcze we wtorek zanotowały roczne maksimum. W czwartym kwartale 2013 r. strata netto spółki wyniosła 102 mln zł, wobec 51 mln zł zysku rok wcześniej. Pierwszy raz od pięciu kwartałów telekom zawiódł analityków, jeśli chodzi o przychody. Na poziomie skonsolidowanym spadły one o 9,3 proc. do 3,16 mld zł. Specjaliści oczekiwali, że wyniosą one 3,21 mld zł, co oznacza, że były one niższe od prognoz o 1,5 proc.

Niespodzianki w przychodach Orange Polska za ostatnie kwartały. Źródło:Bloomberg.

Więcej>>


Waluty
Euro straciło wigor
Po odbiciu z początku lutego notowania eurodolara na dobre zawróciły na południe. Inwestorzy pogodzili się z myślą, że redukowanie QE przez Fed będzie posępowało miarowo, na co wskazywało sprawozdanie nowej prezes Fedu przed kongresową komisją. Faworyzowanie amerykańskiej waluty nie przeszkodziło jednak w umocnieniu się złotego. Notowania euro w złotych zeszły poniżej progu 4,16 zł, do czego przyczyniły się lepsze od oczekiwań dane o polskim bilansie płatniczym. Wśród głównych walut najmocniej podrożał funt, który wobec złotego umocnił się o blisko 5 groszy. Bank Anglii opublikował lepsze prognozy gospodarcze i zapowiedział, że do podwyżki sóp może dojść już w drugim kwartale przyszłego roku.


Z rynków
Wojna walutowa w WNP
Kazachstan wypowiedział Rosji wojnę walutową, komentują światowe media ekonomiczne po 19 proc. dewaluacji waluty azjatyckiego kraju.
Więcej>>

“Fed może wstrzymać redukcję QE”
Rezerwa Federalna może wstrzymać redukcję zakupów w ramach ilościowego luzowania polityki pieniężnej (QE) z powodu wzrostu zmienności na rynku, uważa Jeffrey Gundlach, słynny „król obligacji”.
Więcej>>

Dane z Chin budzą konrowersje
W pierwszym miesiącu 2014 r. doszło do nieoczekiwanego przyspieszenia w chińskim handlu zagranicznym, co wzbudziło nowe kontrowersje odnośnie kondycji drugiej na świecie pod względem wielkości gospodarki świata, pisze Bloomberg.
Więcej>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Dzień w biznesie, 12 lutego