Dzień w biznesie, 12 marca

Przegapiłeś środę? Pomagamy to nadrobić.

Wydarzenia dnia
Wejchert układa technologiczne puzzle
Wieloletni prezes Onetu powoli buduje zręby technologicznego imperium. Pomoże mu w tym zasięg Wirtualnej Polski, której jest udziałowcem.
Więcej>>

Zysk PZU wzrósł, ale mniej od oczekiwań
W IV kwartale zysk netto PZU wzrósł o 27 proc. do 528 mln zł. Analitycy ankietowani przez PAP oczekiwali 501-709 mln zł zysku, przy medianie na poziomie 579 mln zł.
Więcej>>

Znikający sponsor rzuca cień na VW
Kierowcę wyścigowego, a zarazem syna szefa grupy Volkswagena na Polskę, sponsoruje diler aut niemieckiego koncernu. Sponsoruje i szybko rośnie.
Więcej>>

DB rzuca na stół mocne karty
Deutsche Bank zaoferował dwie nowe karty: debetową i kredytową, opakowane w ciekawy pomysł marketingowy. Na obydwu widnieje wizerunek Einsteina.
Więcej>>Giełda
Giełda wraca do wyprzedaży
Środowa sesja na warszawskiej giełdzie zakończyła się powrotem do wyprzedaży. WIG20, mWIG40 oraz sWIG80 solidarnie straciły po około półtora proc. Ostatni z indeksów pogłębił pięciomiesięczny dołek. Ponad 2 proc. zniżki stały się udziałem WIG Plus, wskaźnika grupującego maluchy. W ten sposób warszawska giełda podążyła w ślad parkietów z Europy Zachodniej. Globalne pogorszenie nastrojów to reakcja na brak zapowiedzi końca kryzysu wokół Krymu oraz obaw o kondycję gospodarki chińskiej. Spośród blue chipów notowanych przy Książęcej najmocniej stracił ukraiński Kernel (-7,2 proc.). Mocno traciła wrażliwa na koniunkturę w Chinach JSW (-3,2 proc.). O 2,6 proc. przeceniono akcje PZU, które podało słabsze od oczekiwań wyniki finansowe.

7 różnic między obecną hossą a bańką internetową
W piątą rocznicę rozpoczęcia obecnej hossy na giełdzie nowojorskiej dynamika zwyżek dorównała dynamice z hossy internetowej, zauważa agencja Bloomberg. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Bloomberg znalazł siedem różnic między nimi.
1.    Niższe wyceny akcji
2.    Zyski rosną szybciej
3.    Zwyżki objęły szeroki rynek
4.    Zróżnicowane napływy do funduszy
5.    Krótszy staż
6.    Gospodarka się nie przegrzewa
7.    Wciąż nie można mówić o euforii
Więcej>>


Waluty
Dolar próbuje pobić rekord słabości
W środę złoty po raz czwarty z rzędu osłabił się względem euro. Osłabienie było jednak delikatne, w czym pomogły dane o  nadwyżce handlowej Polski, która w styczniu wyniosła 176 mln euro, Notowania wspólnej waluty znalazły się najwyżej od początku lutego. Paradoksalnie towarzyszyło temu osłabienie dolara na światowych rynkach. Notowania euro względem „zielonego” znalazły się najwyżej od października 2011 r., przełamując barierę 1,39 USD.


Z rynków
Belka: Nie można udawać, że nie ma problemu z kredytami walutowymi
Sektor bankowy ma problem z kredytami hipotecznymi w walutach obcych i nie powinien udawać, że on nie istnieje i pozostawić go bez rozwiązania, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka.
Więcej>>

"Europę czeka 25 lat stagnacji"
Inwestor George Soros powiedział, że Europę czeka 25 lat stagnacji w japońskim stylu, o ile politycy nie będą kontynuować integracji bloku walutowego i nie zmienią polityki, która zniechęciła banki do udzielania kredytów.
Więcej>>

„Kapitał ze Wschodu przypłynie na GPW”
Ukraiński kryzys zmusi zarządzających do zmian w portfelu, które okażą się korzystne dla polskich akcji – uważają analitycy DM mBanku.
Więcej>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane