Dzień w biznesie, 19 grudnia

Przegapiłeś czwartek? Pomagamy to nadrobić.

Pobierz raport "Dzień w Biznesie"

Wydarzenia dnia

Cash Flow tonie
Giełdowy windykator nie płaci nikomu: kontrahentom, obligatariuszom i pracownikom. Komornicy mają co robić.
Więcej>>

FBI ma największy portfel bitcoinów
Rządy różnych krajów ostrzegają przed używaniem wirtualnej waluty, ale dość niespodziewanie największy jej portfel znalazł się w posiadaniu agencji rządowej. Największy w internecie portfel bitcoinów posiada rząd Stanów Zjednoczonych, czytamy na stronie magazynu "Wired".
Więcej>>

Nowe przywileje dla rolników
Resort pracy chce dać rolnikom prawo do świadczeń także z ZUS. Protestują kancelaria premiera i resort finansów.
Więcej>>

Termin oddania II linii metra zagrożony
Druga linia stołecznego metra na pewno nie powstanie w terminie, podał "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na dwie wysoko postawione osoby zaangażowanych w budowę. Miasto utrzymuje jednak, że nadal obowiązuje data 30 września 2014 r. jako zakończenie centralnego odcinka.
Więcej>>


Giełda

Nowe minima na głównych indeksach
Mimo początkowej wyraźnej poprawy nastrojów, spowodowanej pozytywnym przyjęciem przez rynki  ograniczenia programów QE przez Fed czwartkowy handel na warszawskiej giełdzie zakończył się pogłębieniem przeceny. Najniżej od kilku tygodni znalazły się zarówno WIG Plus, sWIG80, mWIG40, jak i WIG20. Indeks największych spółek WIG20 stracił ostatecznie 0,8 proc., choć przed południem notował podobną skalę zwyżek. Nastroje na światowych parkietach popsuły wyjątkowo słabe dane z amerykańskiego rynku pracy. Liczba nowych bezrobotnych wzrosła do 379 tys., przekraczając oczekiwania aż o 45 tys. Nad Wisłą w dół rynek ciągnęło historyczne minimum notowań JSW (-2,7 proc.). Najniżej od trzech miesięcy znalazł się kurs Banku Handlowego (-2.8 proc.). Inwestorzy obawiają się, że zmniejszanie skali skupu aktywów przez Fed podkopie wartość należącego do banku portfela obligacji skarbowych.

Akcje tureckie najtańsze od września
Afera korupcyjna w największych tureckich przedsiębiorstwach giełdowych spowodowała głęboką wyprzedaż na rynku w Stambule. W czwartek główny indeks giełdy w Stambule XU100 znalazł się po ponad 3 proc. spadku najniżej od września.
Więcej>>


Waluty

Złoty odporny na zawirowania
Czwartek na rynkach walutowych stał pod znakiem dalszego umocnienia dolara. Notowania euro do waluty amerykańskiej spadły najniżej od dwóch tygodni. Przy stabilnym złotym oznaczało to próbę zejścia kursu euro do najniższych pułapów od maja. Złotego osłabić nie zdołało ani negatywne podejście inwestorów do walut emerging markets po niespodziewanym zaostrzeniu polityki Fedu, ani protokoły z grudniowego posiedzenia RPP, wskazujące, że decydenci podtrzymali opinię, że uzasadnione będzie utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie.


Z rynków

 „Wkraczamy w sferę utraty kontroli”
Problemem Polski jest dynamika narastającego długu, mówi w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” prof. Jerzy Hausner, członek RPP. „Wkraczamy w sferę utraty kontroli i zagrożenia bezpieczeństwa” – ostrzega Hausner.
Więcej>>

„W interesie Polski nie jest szybkie wejście do unii bankowej”
W interesie Polski nie jest szybkie wejście do unii bankowej, ale droga do niej jest otwarta - ocenił w czwartek minister finansów Mateusz Szczurek. Jego zdaniem Polska będzie miała wpływ na ostateczny kształt Unii Bankowej.
Więcej>>

Portfel PB dał 15 typów na 2014 rok
Komitet inwestycyjny naszego „Portfela PB” odpowiedział na wyzwanie i przedstawił prognozy na przyszły rok. Obrady trzyosobowego teamu były burzliwe, a zgodni byliśmy jedynie do czterech z 15 pozycji.  Jesteśmy pesymistami co do perspektyw surowców, dlatego trzy razy pokazaliśmy kciuka skierowanego w dół dla złota, KGHM, ropy i Romana Karkosika.
Więcej>>


Dziś przegapiłeś, ale nie przegap jutro (KALENDARIUM)
Ostatki danych
Jutro ostatki danych z kończącego się tygodnia. Dla graczy walutowych kluczem będzie komunikat z grudniowego posiedzenia Banku Japonii. Jutro rozpoczyna się szczyt Unii Europejskiej. Inwestorzy z warszawskiej giełdy powinni pamiętać o NWZA Herkulesa, Sfinksa oraz Ropczyc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dzień w biznesie, 19 grudnia