Dzień w biznesie - 19 XI

Przegapiłeś wtorek? Pomagamy to nadrobić.

Pobierz raport "Dzień w Biznesie"

Wydarzenia dnia

18 zatrzymanych w akcji CBA
CBA zatrzymało we wtorek 18 osób podejrzewanych o korupcję. Ma to związek z prowadzonym przez stołeczną prokuraturę apelacyjną śledztwem dot. zamówień na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych b. MSWiA oraz KGP. Wśród zatrzymanych znalazł się Krzysztof K., wiceprezes GUS.
Więcej>>

Rząd przyjął projekt zmian w systemie emerytalnym
Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w systemie emerytalnym - poinformował premier Donald Tusk na konferencji prasowej. Projekt przewiduje, że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też całość do ZUS.
Więcej>>

Coraz więcej Polaków chce pozostać w OFE
Z sondażu Grupy IQS dla „PB”, przeprowadzonego 13 listopada 2013 r. wynika, że pozostać w OFE chce 39 proc. dorosłych Polaków. Jeszcze w czerwcu taki zamiar deklarowało zaledwie 26 proc.
Więcej>>

Szwajcarska sieć odzieżowa wychodzi z Polski
Charles Vögele Group zdecydowała, że w przyszłym roku wyjdzie z rynku polskiego i czeskiego.
Więcej>>


Giełda

WIG20 najwyżej od początku 2008 r.
We wtorek inwestorzy musieli odpokutować za szał zakupów z poniedziałku. Spadły wszystkie główne indeksy, do czego przyczyniło się opadanie frankfurckiego DAXa z zanotowanego dzień wcześniej historycznego rekordu oraz szykowanie przez inwestorów w portfelach miejsca na akcje Energi. Nie pomogły nawet niezłe dane z Niemiec, gdzie indeks instytutu ZEW wskazał na poprawę nastrojów, rosnąc w listopadzie z 52,8 punktu do 54,6 punktu.

Energa na tle rywali (ANALIZA)
Jak pokazuje sporządzona przez „PB” wycena porównawcza, akcje Energi dają 9-16-procentowe dyskonto do spółek krajowych i zagranicznych. Konsorcjum oferujących, współprowadzących księgę popytu i menedżerów oferty wycenia akcje gdańskiej firmy na od 6,4 do 9,6 mld zł, w zależności od metody wyceny.

Więcej>>


Waluty

Euro pokazało zęby
Wtorek na rynkach walutowych przebiegał pod znakiem dalszego umocnienia euro. Notowania dolara wobec wspólnej waluty znalazły się najniżej od dwóch tygodni. Inwestorzy wyprzedawali „zielonego” pod planowane w nocy polskiego czasu przemówienie Bena Bernankego. W rezultacie złoty stracił dziś do euro, jednak zachował wypracowane w poprzednich dniach zyski do dolara.


Z rynków

„S&P 500 przewartościowany o 75 proc.”
Skala przewartościowania amerykańskich akcji sięga 75 proc., uważa Ben Inker z towarzystwa GMO. Jego zdaniem, choć hossa może jeszcze potrwać, to ostrożni inwestorzy już teraz powinni ograniczać zaangażowanie w akcje.
Więcej>>

OECD podnosi prognozę wzrostu PKB Polski
Dynamika polskiego PKB przyspieszy z 1,4 proc. w 2013 r. do 2,7 proc. w 2014 r. i 3,3 proc. w 2015 r. - przewiduje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w listopadowej prognozie.
Więcej>>

„Ani hossa, ani bessa”
Choć nie należy spodziewać się rychłego nadejścia rynku niedźwiedzia na Wall Street, to jednak i nadzieje na utrzymanie dotychczasowego tempa zwyżek mogą być złudne, ocenia David Rosenberg z towarzystwa Gluskin Sheff.
Więcej>>


Dziś przegapiłeś, ale nie przegap jutro (KALENDARIUM)

Paczka danych z USA
Jutro w centrum uwagi inwestorów z globalnych rynków pozostaną dane z gospodarki amerykańskiej. Światło dzienne ujrzą odczyty inflacji, sprzedaży detalicznej i sprzedaży domów na rynku wtórnym.  Tymczasem już po zamknięciu giełdy w Warszawie inwestorzy przyjrzą się protokołom z październikowego posiedzenia komitetu FOMC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dzień w biznesie - 19 XI