Dzień w biznesie – 27 listopada

Przegapiłeś środę? Pomagamy to nadrobić.

Pobierz raport "Dzień w Biznesie"

Wydarzenia dnia

Ofiara "Państwa w państwie" pokonała resort
Po kilku latach walki Anna Kubis wygrała z urzędnikami. W NSA bohaterka „Państwa w państwie” rozłożyła resort finansów na łopatki.
Więcej>>

Zygmunt Solorz buduje czebol
Do końca pierwszego kwartału telekom przejmie Invest Bank i zmieni jego nazwę. Za trzy lata Plus Bank ma mieć milion klientów.
Więcej>>

Znikająca krytyka zmian w OFE
Prof. Marek Chmaj ostrzegał wielokrotnie, że rządowa reforma OFE łamie konstytucję. Jego ostatnia opinia, opublikowana przez Ministerstwo Finansów, zaprzecza jednak poprzednim twierdzeniom. Profesor przyznaje, że za jej sporządzenie otrzymał od MF wynagrodzenie.
Więcej>>

Chińskie serwery jak gorące kartofle
Krajowa Izba Odwoławcza podtrzymała decyzję Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) o odrzuceniu oferty Compu w przetargu na dostawę serwerów. Oferowane przez Comp serwery chińskiej firmy Huawei były najtańsze, ale ARiMR kwestionowała możliwość wymiany wentylatora bez wyłączania maszyny, wymaganą w specyfikacji.
Więcej>>


Giełda
Giełda słaba na tle zagranicy
W środę na GPW można było obserwować wyrównane zmagania między kupującymi i sprzedającymi. Choć wczorajsze straty odrabiał indeks blue chipów WIG20, ciągnięty w górę przez banki i spółki energetyczne, to jednak indeksy mniejszych spółek tkwiły w korekcie. Uwagę zwraca fakt, że WIG20 (po uwzględnieniu dywidend) z trudem udaje się zdobywać nowe szczyty, co systematycznie obserwujemy w przypadku indeksów głównych rynków: S&P500 i DAX. Może to być ostrzeżeniem, że rozpoczęty w sierpniu okres lepszego zachowania krajowego parkietu na tle rynków globalnych dobiegł końca.

Polnord najdroższy od 9 miesięcy (SPÓŁKA DNIA)
Zbliżająca się emisja Polnordu przypomniała inwestorom o mocno przecenionych w bessie akcjach dewelopera. Na środowej sesji notowania spółki poszły w górę o 7,8 proc., notując dziewięciomiesięczne maksimum. Przyczyniła się do tego analiza techniczna DM PKO BP. Specjaliści biura nie wykluczają, że notowania skoczą do 11,26 zł.

Przebieg sześcioipółletniej bessy w notowaniach Polnordu. Źródło: Bloomberg.
Więcej>>


Waluty
Wyprzedaż aktywów szkodzi złotemu
Za inwestorami z rynków walutowych spokojny dzień. Po dwóch tygodniach umocnienia euro niemal nie zmieniło w środę wartości wobec dolara. Wciąż jednak utrzymywała się presja na osłabienie złotego. Jeśli nie liczyć jednej sesji sprzed dwóch tygodniu euro nad Wisłą jest już najdroższe od prawie dwóch miesięcy. To w dużej części efekt realizacji zysków z polskich aktywów przez inwestorów zagranicznych. Po tym jak wczoraj tąpnął indeks największych spółek WIG20, dzisiaj wyprzedawano obligacje rządowe. Rentowności 10 – latek znalazły się najwyżej od dwóch miesięcy i systematycznie zbliżają się do szczytów z września.


Z rynków

Grecja znów jest "emerging"
W środę Grecja formalnie straciła status gospodarki rozwiniętej, a greckie akcje znalazły się w indeksie rynków wschodzących MSCI, poinformowała  telewizja CNBC. Choć możliwość degradacji budziła obawy odstraszenia inwestorów, to wielu analityków jest jednak zdania, że prognozy dla greckiego rynku akcji w ciągu ostatnich miesięcy znacznie się poprawiły.
Więcej>>

Oszczędności ważniejsze dla szczęścia niż wysoka pensja
Posiadanie wysokich oszczędności to jeden z najważniejszych czynników wpływających na zadowolenie z życia, wynika z sondażu przeprowadzonego wśród Amerykanów na zlecenie Ally Banku. Mniej istotne okazały się nawet wysokie dochody.
Więcej>>

Do wzięcia w bankach jest 2,4 mld zł
Statystyczne gospodarstwo domowe miałoby o 140 zł więcej rocznie w portfelu, gdyby Polacy zmienili nawyki w oszczędzaniu, wynika z analizy Open Finance. Wystarczyłoby, że oszczędzający przesunęliby gotówkę z nieoprocentowanych kont osobistych na lokaty.
Więcej>>


Dziś przegapiłeś, ale nie przegap jutro (KALENDARIUM)
Święto Dziękczynienia w USA
Po tym, jak w środę inwestorzy skupili się na danych zza oceanu, w czwartek ich uwaga przeniesie się na odczyty z Europy, a to przez Święto Dziękczynienia w USA. Najważniejsze będą dane o PKB Szwajcarii i Hiszpanii za trzeci kwartał. Produkt szwajcarski powinien urosnąć o 1,7 proc. r/r. Tymczasem ekonomiści liczą, że Hiszpania wreszcie zacznie wychodzić z recesji. Produkt powinien być o 0,1 proc. wyższy niż w poprzednim kwartale. Spośród spółek notowanych na warszawskiej giełdzie walne zgromadzenie akcjonariuszy zaplanował Alior Bank. Tymczasem dla Rubiconu będzie to ostatnia sesja przed scaleniem akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Dzień w biznesie – 27 listopada