Dzień w biznesie - 4 XI

Przegapiłeś poniedziałek? Pomagamy to nadrobić.

Pobierz podsumowanie w pdf >>

 Wydarzenia dnia

Beata Stelmach przechodzi do GE
Była wiceminister Beata Stelmach zostanie szefową koncernu GE w Polsce i krajach nadbałtyckich. Zastąpi Lesława Kuzaja.
Więcej -->

IPO Energi w czwartym kwartale
Energa zamierza przeprowadzić ofertę publiczną należących do skarbu państwa akcji stanowiących 34,2 proc. kapitału. Oferta planowana jest na czwarty kwartał.
Więcej -->

Rządowe Centrum Legislacji wytyka błędy w projekcie reformy OFE
Według RCL niektóre zmiany przewidziane w projekcie dotyczącym OFE budzą wątpliwości konstytucyjne. Wskazało m.in. na plan wprowadzenia 75 proc. minimalnego limitu inwestycji w akcje.
Więcej -->

Giełda
Byki próbują zakończyć korektę
W poniedziałek inwestorzy odrabiali straty z ubiegłotygodniowej korekty. WIG20 odrobił połowę strat ze środowo – czwartkowej przeceny, a sWIG80 udało się nawet minimalnie poprawić blisko sześcioletni rekord. Do zakupów zachęcały dobre nastroje na rynkach światowych, gdzie inwestorom trudno było dopatrzeć się jakiegokolwiek argumentu za zakończeniem hossy. W rezultacie niemiecki indeks DAX zakończył sesję poprawieniem historycznego rekordu.

Hossa na Aplisensie zagrożona
6,4 proc. w poniedziałkowym handlu straciły akcje Aplisensu. Zawiniły ostrzeżenia prezesa Adama Żurawskiego przed pogorszeniem wyników w zakończonym kwartale. W całym roku wyniki powinny być porównywalne lub nieco słabsze niż w 2012 r., kiedy spółka wypracowała blisko 15 mln zł zysku netto. Od początku roku notowania spółki wciąż są na 39 proc. plusie.

Więcej -->

Waluty
Dolar odreagował rajd
Na rynku obserwowano korektę po ubiegłotygodniowym skoku wartości dolara. Notowania pary EURUSD odbiły się o 0,2 proc., choć jeszcze nad ranem znajdowały się najniżej od półtora miesiąca. Większą cześć strat wobec dolara odrobił złoty, któremu pomagały dobre dane z krajowej gospodarki. Indeks koniunktury w przemyśle PMI wyniósł 53,4 pkt., co było najlepszym wynikiem od ponad dwóch lat.


Z rynków
12 krajów najbardziej narażonych na kryzys finansowy
Indonezja, Argentyna i Kolumbia – to według najnowszego raportu banku Wells Fargo gospodarki najbardziej podatne obecnie na kryzys. Oto lista 12 najbardziej narażonych rozwijających się, wraz z liczbą punktów, odzwierciedlającą stopnia zagrożenia:
12.    RPA – 79 punktów
11.    Pakistan – 81 punktów
10.    Egipt – 81 punktów
9.    Meksyk – 82 punkty
8.    Indie – 85 punktów
7.    Chile – 89 punktów
6.    Peru – 92 punkty
5.    Brazylia – 96 punktów
4.    Turcja – 100 punktów
3.    Indonezja – 104 punkty
2.    Argentyna – 109 punktów
1.    Kolumbia – 110 punktów
Więcej -->

"Złoto wystrzeli, gdy Obama pozwoli USA zbankrutować"
Złoto odrobi 21 proc. spadek ceny z tego roku i w ciągu roku wzrośnie o 52 proc. osiągając cenę 2000 USD za uncję, przewiduje Peter Schiff, prezes Euro Pacific Capital.
Więcej -->


Dziś przegapiłeś, ale nie przegap jutro (KALENDARIUM)
Po tym jak w poniedziałek indeksy PMI wskazały na wyraźne ożywienie w przemyśle większości krajów strefy euro, we wtorek opublikowane zostaną analogiczne wskaźniki dla sektora usługowego. Wskaźnik koniunktury w Wielkiej Brytanii powinien sięgnąć 59,8 punktu, a w przypadku USA powinien ukształtować się na poziomie 54 punktów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Dzień w biznesie - 4 XI