Dziesięć przykazań dla Morawieckiego

opublikowano: 10-12-2017, 22:00

Przedsiębiorcy chcą od nowego premiera tylko realizacji obietnic i zapowiedzi

Giełda na zielono przywitała pierwszego premiera wywodzącego się z biznesu. W górę poszły wszystkie indeksy, choć ich zwyżkę trudno wiązać ze zmianą warty w rządzie, bo np. złoty pozostał obojętny na awans Mateusza Morawieckiego i lekko w piątek tracił. Czego biznes spodziewa się po nowym premierze? Zebraliśmy katalog 10 postulatów kierowanych do szefa rządu, nie są to rzeczy nowe — większość to obietnice samego Mateusza Morawieckiego, składane w czasie, kiedy był jeszcze wicepremierem od spraw gospodarczych.

Jako premier Mateusz Morawiecki będzie miał wszystkie narzędzia potrzebne do realizacji Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju oraz zapowiedzi i deklaracji złożonych biznesowi w ostatnich dwóch latach.
Zobacz więcej

PEŁNIA WŁADZY:

Jako premier Mateusz Morawiecki będzie miał wszystkie narzędzia potrzebne do realizacji Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju oraz zapowiedzi i deklaracji złożonych biznesowi w ostatnich dwóch latach. Marek Wiśniewski

I Nie zmieniaj warunków prowadzenia biznesu — zwłaszcza bez uprzedzenia

To pierwszy i najważniejszy postulat przewijający się niemal w każdej wypowiedzi. — Nie będę oryginalny, bo to życzenie większości przedsiębiorców — chcielibyśmy, żeby nowy premier, jako człowiek, który rozumie gospodarkę i funkcjonowanie przedsiębiorstw, dał nam poczucie bezpieczeństwa i optymizmu, których dziś nie mamy — mówi Henryk Orfinger, prezes Dr Irena Eris. Nie chodzi tu o ułatwienia, ulgi, nienakładanie obciążeń, ale rzecz tak zwykłą jak przewidywalność prawa, wprowadzanie zmian po wcześniejszych konsultacjach i rzetelnej rozmowie z rynkiem.

— Jesteśmy zaskakiwani zmianami z dnia na dzień. Trudno o bardziej dobitny przykład niż ustawa o składkach zusowskich. Nie wchodząc nawet w dyskusję, czy to dobry pomysł, czy nie, my na dwa tygodnie przed końcem roku nie wiemy, jakie będą koszty pracy w 2018 r. — argumentuje prof. Maciej Stradomski z Instytutu Biznesu Rodzinnego.

II Uczyń fiskusa przyjaznym dla podatników

Wiele padło słów i zapowiedzi zmiany w podejściu fiskusa do przedsiębiorców, że urzędnik skarbówki ma być przyjacielem podatnika, że wątpliwości będą rozstrzygane na jego korzyść.

— W praktyce administracyjnej tego nie widać. Klauzula ordynacji podatkowej mówi wyraźnie, że wątpliwości należy rozstrzygać na korzyść podatnika. Problem polega na tym, że organy podatkowe nigdy wątpliwości nie mają — mówi Maciej Hadas z Grant Thorntona. Biznes liczy też na ustabilizowanie systemu podatkowego. Marcin Juszczyk, członek zarządu i dyrektor finansowy Grupy Capital Park mówi, że branży deweloperskiej sporo, krwi napsuły kontrole dotyczące kwalifikacji podatkowej obrotu nieruchomościami. Zmiany podatkowe w tym zakresie skutecznie odstraszyły inwestorów zagranicznych.

III Ułatw zatrudnianie obcokrajowców

Dużo było deklaracji, powstało wspólne forum administracji i biznesu, padły konkretne ustalenia — i nic. — Daliśmy dotychczas rządzącej ekipie kredyt zaufania. Oczekujemy już nie tylko dialogu, ale także wykonywania wspólnych postanowień — mówi Rafał Sebastian Bałdys-Rembowski, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. Chodzi przede wszystkim o opracowanie przepisów ułatwiających zatrudnianie obcokrajowców. W przyszłym roku wdrożone będą ułatwienia w zatrudnianiu Ukraińców, ale pracownikom z innych państw podjąć pracę będzie trudniej niż obecnie, a branży budowlanej bardzo zależy na ich pozyskaniu.

IV Dobrze wykorzystuj fundusze unijne

Jednym z największych problemów, jakie Mateusz Morawiecki odziedziczy po rządzie Beaty Szydło, dobrze mu zresztą znanym, jest kwestia wykorzystania funduszy unijnych, głównie na kolei. Zespół ekonomistów BZ WBK efektywniejszą i szybszą absorpcję pieniędzy z UE zalicza do priorytetów nowego gabinetu. — Nie chodzi jedynie o fundusze z obecnej perspektywy finansowej, ale także, a może nawet bardziej, przyznane w ramach nowego budżetu UE — twierdzi zespół.

V Wprowadź ulgi podatkowe dla inwestorów indywidualnych

Fundamentem SOR i planów inwestycyjnych są oszczędności krajowe, których na razie jest za mało. Strategia przewiduje ich zwiększenie w wyniku zachęt, ale na razie to tylko deklaracje. — Należy wprowadzić preferencje podatkowe dla gospodarstw domowych inwestujących na rynku regulowanym, m.in. ograniczyć tzw. podatek Belki — postuluje Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich. Jego zdaniem, priorytetem dla nowego rządu powinno być zwiększenie udziału rynku kapitałowego w finansowaniu polskich przedsiębiorstw, a to będzie możliwe, kiedy zmieni się struktura krajowych oszczędności. Dzisiaj ponad połowę wolnej gotówki Polacy trzymają w bankach i w skarpecie.

VI Dbaj o wizerunek Polski za granicą

Są dwa powody odwołania Beaty Szydło: hamowanie zmian w przepisach gospodarczych i fatalny wizerunek w Brukseli. Widziała to Nowogrodzka, widzi biznes, choć punkty widzenia mają różne. — Rząd musi naprawić i wzmocnić wizerunek Polski za granicą. Aby to zrobić, trzeba zbudować konstruktywną współpracę z Brukselą i UE, a także wyprostować nieporozumienia z USA, gdzie nie mamy zbyt dobrej prasy — uważa Jacek Levernes, prezes ABSL, Związku Sektora Liderów Usług Biznesowych.

Jego zdaniem, ostatnie doświadczenia z pomysłami podatkowymi, w tym ZUS, dowodzą, że rząd powinien konsultować ustawy, by nie rosło ryzyko wycofania się inwestorów z Polski. Inaczej widzi to Krzysztof Domarecki, który, jak mówi, na chłodno analizuje konflikty między Polską a różnymi krajami UE i postrzega je jako typową rozgrywkę o wpływy. — Polska ma aspiracje, żeby mieć większy wpływ na kierunkowe decyzje dotyczące rozwoju gospodarki Europy, na to, czy europejski przemysł ma być rozwijany, czy ograniczany. Dlatego oczekuję twardego kursu na umacnianie polskiej pozycji i zwiększanie wpływu na decyzje gospodarcze Europy, bo to jest potrzebne przedsiębiorcom — mówi Krzysztof Domarecki.

VII Dokończ reformę OFE

Dokończenie reformy OFE połączone z uruchomieniem pracowniczych planów kapitałowych stanowiło credo Mateusza Morawieckiego w kontekście zachęcania Polaków do oszczędzania, a stało się przykładem bezsilności byłego wicepremiera wobec obstrukcji resortu pracy. Ogłoszona przed rokiem reforma została zablokowana. — Po zmianie na stanowisku premiera jest szansa, że prace nad projektem przyspieszą. To szczególnie ważne dla rynków finansowych, dla których brak informacji o terminie i kierunku zmian oznacza sporą niepewność — mówi Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

VIII Wróć do idei REIT-ów

To jedna z zapowiedzi Mateusza Morawieckiego, która nigdy nie została zrealizowana, a stała się przykładem tarć wewnątrz obecnego obozu władzy (resort finansów, NBP), niezrozumiałych dla rynku. — Projekt REIT był jednym z filarów planu Morawieckiego, a został zredukowany do sektora nieruchomości mieszkaniowych, a właściwie już nawet o tym niewiele słychać — mówi Marcin Juszczyk, członek zarządu i dyrektor finansowy Grupy Capital Park.

IX Wspieraj nowe technologie…

Na tym polu Polska ma pewne sukcesy i spory potencjał, żeby osiągnąć znacznie więcej. Krzysztof Domarecki, twórca Seleny oraz inwestor aktywny na rynku fintechów, uważa, że rząd powinien wspierać rozwój nowych technologii, bo w tym obszarze podział wpływów w Europie jest jeszcze przynajmniej częściowo kwestią otwartą. — Wprawdzie ewentualne sukcesy będą zależały bardziej od przedsiębiorstw niż rządów, ale rządy Europy Zachodniej potrafią intensywnie wspierać swoje firmy — mówi Krzysztof Domarecki.

X…i krajowe firmy

Wicepremier sporo wysiłku włożył w przekonanie zagranicznych inwestorów, że Polska jest stabilnym i przewidywalnym rynkiem. Było to potrzebne również z punktu widzenia polityki wewnętrznej, żeby pokazać, że wcale nie jesteśmy pariasem dla zagranicznego kapitału. — Warto, by premier zajął się polskimi firmami i w większym stopniu zainteresował ich rozwojem oraz inwestycjami. Oczywiście dobrze jest zabiegać o inwestorów zagranicznych i się nimi chwalić, ale tak naprawdę my też mamy ogromne ambicje i niemałe kwoty do zainwestowania oraz liczbę miejsc pracy do stworzenia — w ciągu 5 lat chcemy zatrudnić 1000 osób. Tymczasem innych ściąga się do Polski, buduje im drogi i pomaga ze wszystkim, a nam już niekoniecznie — mówi Rafał Zarzecki, członek zarządu Citroneksu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg; współpraca: KAP, MICH, AGO, JDB, MAG, KA, KWS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy