Dziś dane o inflacji w USA

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 13-04-2021, 10:08

Poniedziałkowa sesja przebiegała raczej w sennej atmosferze wraz z tym jak rynek wyczekiwał na dzisiejsze dane o marcowej inflacji w USA, które mogą nadać rytm rynkom na dalszą część tygodnia.

Choć sam odczyt CPI zakłada przyspieszenie dynamiki z 1.7% r/r do 2.5% r/r to jednak najważniejszym dziś publikowanym wskaźnikiem będzie miesięczny wzrost inflacji bazowej. To on najlepiej bowiem obrazuje zmiany precesji cenowej w gospodarcze. Jeśli w tym przypadku odczyt okaże się wyższy od prognoz na poziome 0.2% m/m doleje to oliwy do ognia obaw związanych z możliwością nadmiernego przyspieszenia presji inflacyjnej, która wymusi na bankierach centralnych konieczność reakcji. W przypadku takiego scenariusza kanałem wzrostu rentowności kapitał odpłynie z rynku akcyjnego, a dolar zyska na wartości. Gdyby jednak inflacja okazała się niższa od prognoz wówczas byłby to znak, że gospodarka będzie jeszcze miał silne wsparcie przez długi czas, co sprzyjałoby popytowi na ryzyko i wspierało scenariusz rysowania nowych szczytów na Wall Street.

Nie zapominajmy też, że za pasem znajduje się sezon wyników i to on będzie przykuwał uwagę uczestników rynku w dalszej części tygodnia. Widać, że jak na razie brakuje inwestorom wyraźnego kierunku i oczekują oni na kolejne sygnały. Warto ich szukać również w zaplanowanym na dzisiejszy wieczór całym szeregu wystąpień amerykańskich bankierów centralnych, którzy będą mieli okazję się odnieść do najnowszych danych o inflacji w USA oraz możliwych kolejnych kroków ze strony Fed. Bullard szef oddziału w St. Louis oznajmił wczoraj, że choć za wcześnie jeszcze aby rozmawiać nad zmianami w polityce monetarnej, to jednak zaszczepienie 75% społeczeństwa amerykańskiego powinno być sygnałem do rozpoczęcia dyskusji o ograniczeniu programu skupu aktywów. Jego zdaniem będzie to świadczyć, że pandemia zbliża się ku końcowi i pewne zmiany na tym etapie byłyby konieczne. Z ostatnich danych wynika, że na obecną chwilę 36% Amerykanów otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a dwie 22%.

Na rynku walutowym zmienność nie jest duża, a notowania EURUSD stabilizują się poniżej 1.19 w oczekiwaniu na dane o inflacji. Rentowności amerykańskich dziesięciolatek pozostają poniżej 1.7%. Ropa stabilnie w okolicy 60 USD za baryłkę. Złoto jednak osuwa się poniżej 1730 USD za uncję. A dzisiejsze dane o inflacji w USA mogą sporo namieszać w tym przypadku.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane