Dziś dzień trzech wiedźm

Krystian Brymora, DM BDM
20-12-2013, 08:56

W czwartek nie wykorzystaliśmy euforii panującej na głównych indeksach. Po całkiem niezłym otwarciu kontrakt schodził z każdą godziną w dół , by ostatecznie zakończyć na 2380 pkt (-0,7%). W rezultacie kolejny raz należeliśmy do najsłabszych w regionie. Większą czerwienią świecił tylko parkiet w Stambule.

Wzrosty na większości giełd (DAX, CAC40 +1,7%) wynikały z reakcji na grudniowe posiedzenie FOMC, na którym zdecydowano o... ograniczeniu QE o 10 mld USD. Ponadto obniżono prognozy PKB i bezrobocia. Negatywna wymowa konferencji spotkała się z pozytywną reakcją tylko rynków akcyjnych.

Rentowność amerykańskiego długu wzrosła, dolar się umocnił , a surowce na czele z metalami szlachetnymi zostały dotkliwie przecenione. Rynek więc dostał powód do korekty. To, że jej jeszcze nie ma wynika raczej z typowego window dressing. Odrobina racjonalności powinna wrócić na Wall Street w nowym roku.

My tymczasem " żyjemy własnym życiem". Statystycznego Mikołaja czy "strojenia okienek" nie było i nie ma. Grudzień na WIG20 jest sezonowo najsłabszy w historii notowań indeksu. W ostatnim czasie zauważa się ponadto zaniżanie rynku przed rozliczeniem grudniowej serii kontraktów terminowych. To już dziś , a patrząc na wysoki LOP (84k) należy spodziewać si ę emocjonującego rozliczenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krystian Brymora, DM BDM

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dziś dzień trzech wiedźm