E - cło potrzebuje wsparcia

JK
opublikowano: 13-11-2009, 00:00

Resort finansów poszukuje firmy doradczej do pomocy przy wdrażaniu elektronicznej obsługi

Resort finansów poszukuje firmy doradczej do pomocy przy wdrażaniu elektronicznej obsługi

handlu międzynarodowego.

Rok temu Ministerstwo Finansów (MF) przystąpiło do realizacji wartego 37 mln EUR gigantycznego programu elektronicznej obsługi firm prowadzących handel międzynarodowy. Program — ponad 20 rozwiązań informatycznych — ma być wdrażany etapami do końca 2013 r. Zadanie jest skomplikowane, więc MF musi znaleźć doradcę. Ogłosiło właśnie przetarg na "zakup usługi doradczej oraz wsparcia technicznego i organizacyjnego w zakresie planowania, realizacji i zarządzania przez Służbę Celną projektem e-cło".

— Poszukujemy firmy posiadającej bogate doświadczenie w konsultingu, doradztwie i audycie. Od zwycięzcy przetargu będziemy oczekiwać przede wszystkim sprawdzenia, czy projekt e-cło jest należycie realizowany. W następnych etapach będziemy mu zlecać takie zadania, których nie możemy wykonać własnymi siłami — mówi Grzegorz Smogorzewski, zastępca szefa Służby Celnej.

Zwycięzca może do końca 2013 r. zainkasować niemałe pieniądze — górny pułap wynagrodzenia ustalono na 10 mln EUR. Oferty należy złożyć do 17 grudnia.

Celem programu e-cło jest przede wszystkim usprawnienie obsługi celnej firm oraz zwiększenie bezpieczeństwa handlu międzynarodowego (program jest wdrażany w całej UE). W Polsce do dziś udało się wprowadzić pierwszy etap — system EORI. Pozwala on na błyskawiczną identyfikację firm zarejestrowanych w innych krajach UE. W naszym rejestrze widnieje już 34,6 tys. podmiotów.

— Ta liczba jest adekwatna do naszego potencjału gospodarczego. Dzięki uzyskaniu numeru EORI firma uwiarygodnia się na arenie międzynarodowej. Zwiększa się też dzięki temu bezpieczeństwo tran-sakcji międzynarodowych — tłumaczy Grzegorz Smogorzewski.

W Polsce na rejestrację w systemie EORI czeka jeszcze prawie 30 tys. firm. W następnych etapach wdrażane mają być m.in. systemy kontroli eksportu, importu, tranzytu, zintegrowanego zarządzania ryzykiem i zasobami ludzkimi. Zaplanowane jest też przygotowanie europejskiego portalu celnego ECIP, przygotowanie zintegrowanego środowiska taryfy celnej ITE, wprowadzenie w pełni zautomatyzowanych systemów eksportu i importu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu