EBC niedługo wyczerpie pulę dostępnych obligacji Niemiec

opublikowano: 19-07-2016, 13:17

Realizowany przez EBC program ilościowego luzowania polityki pieniężnej (QE) wyczerpie w ciągu 6 miesięcy dostępną pulę obligacji Niemiec, twierdzą analitycy banków UBS i SEB.

Więcej niż 60 proc. długu Niemiec ma rentowność poniżej stopy depozytowej Europejskiego Banku Centralnego, wynoszącej minus 0,4 proc., co oznacza, że nie mogą być kupowane w ramach QE. Analitycy UBS i SEB szacują, że obligacji Niemiec może zabraknąć w ciągu sześciu miesięcy, ale w specyficznych okolicznościach nawet już w sierpniu. Brak dostępnych obligacji Niemiec może spowodować, że nowa grupa obligacji zostanie włączona do QE, co spowoduje wzrost ich cen.

UBS uważa, że obniżka stopy depozytowej EBC w celu zwiększenia dostępności obligacji jest mało prawdopodobna.  Inną, bardziej prawdopodobną opcją, jest usunięcie zasady zakazującej kupna obligacji z rentownością powyżej stopy depozytowej. To by „dramatycznie” zwiększyło pulę dostępnych do zakupów obligacji Niemiec, podkreśla UBS. Mogłyby trwać nawet kolejne 11 miesięcy, szacują analitycy banku. Inną możliwością jest zwiększenie udziału obligacji w jednej emisji, które może kupować EBC, powyżej obecnych 33 proc.

SEB szacuje, że uwzględniając wszystkie restrykcje ograniczające obecnie zakupy obligacji przez bank centralny eurolandu może on jeszcze nabyć dług Niemiec wartości ok. 75 mld EUR. Oznacza to wyczerpanie dostępnych papierów do listopada przy obecnym miesięcznym tempie zakupów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / EBC niedługo wyczerpie pulę dostępnych obligacji Niemiec