Czytasz dzięki

EBC próbuje leczyć rynki z koronawirusa

opublikowano: 12-03-2020, 22:00

Pakiet płynnościowy zaproponowany przez bank to za mało, by powstrzymać masową wyprzedaż na giełdach.

W środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie uznała skalę zachorowań na COVID-19 za pandemię. W czwartek po południu na całym świecie zarejestrowano niemal 130 tys. zachorowań, z czego 4718 osób zmarło. Jako że dziś to strefa euro jest miejscem najszybszego tempa rozprzestrzeniania się wirusa, inwestorzy zwrócili w czwartek uwagę na reakcję Europejskiego Banku Centralnego (EBC) na kryzys, który już paraliżuje gospodarkę Włoch, a w krótkim czasie podobnie może być w Niemczech, Francji czy Hiszpanii.

Pragmatyzm nie bazooka

EBC, ku zaskoczeniu wielu, pozostawił stopy procentowe w strefie euro na niezmienionym poziomie. Mimo to władze banku nie pozostały głuche na problem pandemii i zaproponowały zestaw narzędzi mających przeciwdziałać potencjalnym problemom wynikającym z zaburzeń rynkowych. Wśród nich jest kolejny pakiet luzowania ilościowego o wartości 120 mld EUR do wydania do końca roku oraz kolejna seria LTRO (long term refinancing operation), czyli preferencyjnych, nisko oprocentowanych 3-letnich pożyczek dla banków komercyjnych, przeznaczonych dla małych i średnich przedsiębiorców. Część tych pożyczek będzie oferowanych na specjalnych, jeszcze korzystniejszych warunkach (oprocentowanie 0,25 pkt proc. poniżej zerowej obecnie referencyjnej stopy procentowej). Carsten Brzeski, główny makroekonomista ING, podkreśla, że wczorajsza decyzja to także pierwszy poważny test nowej prezes banku, i wygląda na to, że został on zdany.

— Minęły krótkie chwile, w których obserwatorzy EBC mogli dyskutować o motywie broszki Christine Lagarde, szefowej EBC. „Mądra sowa”, jak sama nazwała swoją politykę monetarną, nagle staje w obliczu wielowarstwowego szoku: bezprecedensowego połączenia szoku po stronie podaży i popytu z zawirowaniami na rynku finansowym i zwiększonym ryzykiem powrotu pętli negatywnego sprzężenia zwrotnego do realnej gospodarki. Jednocześnie jednak EBC zdaje sobie również sprawę z negatywnych skutków ubocznych swojej polityki pieniężnej, a bardziej ogólnie — z faktu, że prawie nie ma już amunicji. Obecne działania są próbą zaradzenia zawirowaniom na rynku i wspierania gospodarki, jednak w sposób ukierunkowany, a nie poprzez próbę wyciągnięcia wszystkich wtyczek — powiedział Carsten Brzeski.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Rynki sceptyczne

Choć analitycy generalnie chwalą decyzję EBC, w obliczu światowej pandemii rynki uważają działania banku pod świeżym przywództwem Christine Lagarde za nieadekwatne i gwałtownie wyprzedają akcje. Rośnie także rentowność obligacji długoterminowych Włoch, co może utrudnić im walkę ze skutkami pandemii. Zdaniem Urszuli Kryńskiej, ekonomistki PKO BP, mimo że zaproponowany pakiet może być skuteczny, nie spełnił jednak ważnej roli banku centralnego — uspokojenia rynków.

— Pakiet zaproponowany przez EBC będzie znaczącym wsparciem dla sektora finansowego, ułatwiając mu kontynuowanie akcji kredytowej mimo negatywnego szoku wywołanego epidemią. W obecnej sytuacji nie zdołał on jednak poprawić nastrojów na rynku finansowym. Co więcej — wypowiedź Christine Lagarde, że EBC nie będzie domykał spreadów na rynku papierów skarbowych, wywołała popłoch na rynku obligacji. Zdążyła się jednak z niej wycofać podczas pokonferencyjnego wywiadu telewizyjnego — podkreśla Urszula Kryńska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane