EBC wstrzymał premie w Raiffeisenie

opublikowano: 19-06-2015, 00:00

Bank w Polsce miał w 2014 r. rekordowy zysk, ale bonusów nie będzie. Wstrzymał je EBC ze względu na słabe wyniki matki.

Ojcowie jedli zielone winogrona, a zęby synom ścierpły — to biblijne powiedzenie nieźle opisuje sytuację, w jakiej znalazł się Raiffeisen Bank Polska w związku z rozliczaniem bonusów za wyniki w 2014 r. Bank osiągnął w ubiegłym roku rekordowy zysk 338 mln zł. Załoga banku liczyła na sowite premie, należące się jej z tytułu przekroczenia budżetowych założeń, tym bardziej że był to pierwszy naprawdę zyskowny rok po kilku chudych latach związanych z integracją z Polbankiem.

Jednak w marcu tego roku centrala banku w Wiedniu poinformowała, że europejski nadzór finansowy zakazał Raiffeisen Bank International (RBI) wypłaty bonusów w całej grupie za 2014 r. 20 maja Organizacja Zakładowa NSZZ Solidarność Raiffeisen Bank Polska w piśmie do zarządu uznała działania właściciela za bezprawne, „ponieważ pracodawca jest odrębną spółką prawa handlowego, działającą w oparciu o system prawa polskiego i podlegającą wyłącznie nadzorowi polskiej Komisji Nadzoru Finansowego”. Dalej związkowcy pytają zarząd, czy bank zrealizował plan finansowy na 2014 r. „w zakresie realizacji przesłanek warunkujących wypłatę premii dla pracowników” oraz czy zabezpieczył pieniądze na ten cel.

Piotr Czarnecki, prezes banku, odpowiedział na obydwa pytania twierdząco. Jednak co do wypłaty premii ponownie powołał się na decyzję europejskiego regulatora, który mimo „intensywnych negocjacji” podjętych przez Wiedeń pozostał przy swoim: „EBC zakazuje wypłaty premii za 2014 r. w związku z problemami strukturalnymi i sytuacją grupy. Pomimo wysiłków właściciela, nie udało się dotychczas zmienić tej decyzji, głównie z tego powodu, że w 2014 r. RBI nie mógł zapłacić dywidendy od kapitału partycypacyjnegootrzymanego od rządu Austrii”. Podkreślił też, że zarząd nie może podjąć decyzji o wypłacie premii bez zgody rady nadzorczej. Poinformował ponadto, że napisał w tej sprawie pismo do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) z pytaniem, czy decyzja EBC obowiązuje wszystkie spółki holdingu, również te, które przekroczyły plany finansowe, ale nie otrzymał odpowiedzi od regulatora. Na początku czerwca związek ostrzegł zarząd banku, że jeśli premii nie będzie, zorganizuje bezpłatną pomoc prawną dla wszystkich pracowników, by mogli wystąpić do sądu pracy o wypłatę bonusu, oraz powiadomi KNF o ryzyku operacyjnym związanym z decyzją banku, a także inspekcję pracy. Z informacji, które uzyskaliśmy w biurze prasowym RBI, wynika, że premii definitywnie nie będzie, gdyż mimo podejmowanych przez grupę prób nie ma możliwości zmiany decyzji EBC w tej sprawie. W związku z tym zarząd RBI ostatecznie podjął decyzję o skasowaniu wszystkich bonusów za rok finansowy 2014 — stwierdza biuro prasowe. KNF nie chce zabierać głosu w tej sprawie, bo też sytuacja dla komisji jest dość niewygodna. Z jednej strony nadzór, co podkreślają pracownicy banku, jest niezależny od regulatora europejskiego, z drugiej nie może kwestionować decyzji EBC, która ma na celu wzmocnienie austriackiego banku, gdyż sam podobne działania wielokrotnie podejmował wobec polskich banków. Podobny problem mają też regulatorzy w innych krajach, w których działa RBI. Poza Węgrami, Ukrainą i Słowenią pozostałe spółki grupy miały w ubiegłym roku zyski. Potężna strata w wysokości 493 mln EUR została odnotowana na poziomie grupy, głównie ze względu na załamanie biznesu na rynkach na Wschodzie i odpisy na aktywność na Dalekim Wschodzie. W I kw. zysk RBI spadł o połowę i niewykluczone, że za cały rok również odnotuje stratę. © Ⓟ

KNF jest niezależna od regulatora europejskiego, ale nie może kwestionować decyzji EBC, która ma na celu wzmocnienie austriackiego banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy