ECB może obciąć stopy na posiedzeniu 6 marca

24-02-2003, 10:21

Szef Europejskiego Banku Centralnego Wim Duisenberg zapowiedział, że na najbliższym posiedzeniu rady banku – 6 marca - możliwe jest cięcie stóp procentowych.

- Perspektywy ożywienia ekonomicznego w tym roku są wciąż niejasne – powiedział Duisenberg na spotkaniu Grupy Siedmiu ministrów finansów i szefów banków centralnych. Szef ECB wyraził obawy o tegoroczny wzrost gospodarczy strefy euro. Niepokój wzbudziły zwłaszcza ostatnie dane makroekonomiczne z największych gospodarek strefy euro – Niemiec i Francji. Według ECB presja inflacyjna w strefie euro słabnie, jednak rada banku obawia się, że obawy związane z wojną w Iraku mogą negatywnie wpłynąć na wzrost gospodarczy. Mimo to ECB widzi możliwości do redukcji głównych stóp.

Za redukcją stóp przemawiają tez dane dotyczące obrotów bieżących. W grudniu nadwyżka strefy euro spadła do 8,1 mld euro z 10,3 mld w listopadzie.

Europejski Bank Centralny na lutowym posiedzeniu nie zmienił stóp procentowych. Stopa refinansowa, czyli główna stopa procentowa, pozostaje na poziomie 2,75 proc., stopa pożyczek z banku centralnego wynosi 3,75 proc., a stopa depozytów - 1,75 proc. Analityków zaskoczyła natomiast decyzja Banku Anglii, który obniżył główną stopę procentową do 3,75 proc.

DA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / ECB może obciąć stopy na posiedzeniu 6 marca