ECB nie będzie osłabiał euro

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 15-02-2013, 09:32

Po słowach prezesa Bundesbanku Jensa Widmanna wspólna waluta od rana umacnia się wobec wszystkich oprócz brytyjskiego funta i japońskiego jena walut z grona G-10.

Kurs EUR/USD wzrasta do 1,3390. Euro umacnia się również do znacznej większości walut rynków wschodzących. Kurs EUR/PLN wzrasta do 4,18, a USD/PLN stabilizuje się na 3,1250.

Nad ranem pojawiły się pierwsze głosy przed rozpoczynającym się dziś szczytem G20. Jens Waidmann powiedział m. in., że euro nie jest znacznie przewartościowane, a jego kurs w dużej mierze odzwierciedlony jest w fundamentach. Dodał również, że ECB nie będzie ciął stóp procentowych w celu osłabienia wspólnej waluty. Na pierwszy rzut oka słowa prezesa Bundesbanku mocno zachęcają do zakupu euro, gdyż mogą sugerować, że ECB nie obniży stóp. Weidmann jednak odniósł się jedynie do „celu osłabienia euro”, co oznacza, że pozostaje przestrzeń do łagodzenia polityki pieniężnej w sytuacji nadmiernego spadku inflacji. W ubiegłym tygodniu Mario Draghi stwierdził przecież, że ECB przyglądał się będzie wpływowi silnego euro na hamującą inflację. Nie słabnie więc presja na wspólną walutę. Uważamy, że w najbliższych dniach euro kontynuować będzie korektę, a nastroje zdominuje  niepewność związana z wynikami wyborów parlamentarnych we Włoszech.

Szczyt G20 poświęcony kursom walutowym
Podczas szczytu ministrów finansów oraz przedstawicieli banków centralnych państw G20 głównym tematem rozmów będą wojny walutowe. Po niejasnej interpretacji opublikowanego w tym tygodniu komunikatu państw G7, na trwającym szczycie najbogatsze państwa maja okazję do sprecyzowania swojego stanowiska. Stany Zjednoczone oraz niektóre europejskie państwa prawdopodobnie wyrażą dezaprobatę dla dalszego osłabienia jena. Natomiast państwa rozwijające się zwrócą uwagę na negatywny wpływ na ich waluty luzowania w krajach rozwiniętych.

Polska: Sądny dzień dla RPP
O 9:30 sąd wyda wyrok w sprawie zniesławienia przez prof. Jana Winieckiego Sławomira Skrzypka w felietonie opublikowanym w 2007 roku. Wyrok skazujący skutkował będzie usunięciem profesora z RPP. Prof. Winiecki znany jest ze stosunkowo jastrzębich poglądów, aż do listopada głosował przeciwko obniżkom stóp procentowych i poparł podwyżkę stóp w maju. To właśnie m.in. głosy prof. Winieckiego zdecydowały, że cykl obniżek nie rozpoczął się w październiku, a także że w listopadzie stopa referencyjna została zredukowana o 25 pb, a nie 50 pb. Więcej na ten temat w dzisiejszym raporcie specjalnym.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Polecane