Echo wierzy w najemców

opublikowano: 29-05-2018, 22:00

Deweloper coraz mocniej angażuje się w budowę mieszkań na wynajem, upatrując w tym rynku intratną niszę do zagospodarowania

W pierwszym kwartale 2018 r. spółka Echo Investment nie próżnowała w żadnym z segmentów swojej działalności. Poprawiła sprzedaż mieszkań sprzed roku o 35 proc., prowadziła intensywne prace nad centrami handlowymi — katowickim Libero i warszawską Galerią Młociny, które zostały skomercjalizowane odpowiednio w 95 i 75 proc. W sektorze biurowym największym osiągnięciem dewelopera było natomiast wynajęcie w całości pierwszego budynku Browarów Warszawskich.

Piotr Gromniak, wiceprezes Echo Investment, uważa, że
instytucjonalny sektor mieszkań na wynajem będzie w Polsce stabilnym i
rozwojowym biznesem z atrakcyjną stopą kapitalizacji, podobnie jak w innych
krajach europejskich, takich jak Niemcy.
Zobacz więcej

POGOŃ ZA ZACHODEM:

Piotr Gromniak, wiceprezes Echo Investment, uważa, że instytucjonalny sektor mieszkań na wynajem będzie w Polsce stabilnym i rozwojowym biznesem z atrakcyjną stopą kapitalizacji, podobnie jak w innych krajach europejskich, takich jak Niemcy. Fot. ARC

Najwięcej emocji budzi jednak wejście Echa w projekt budowy największej w Polsce komercyjnej platformy mieszkań na wynajem Resi4Rent. Deweloper poinformował ostatnio, że będzie odpowiedzialny za planowanie, projektowanie i realizację inwestycji.

— Obecnie w ramach platformy powstaje ponad 1,2 tys. mieszkań, a kolejne 1,7 tys. jest w przygotowaniu. Różnią się one od lokali na sprzedaż, ponieważ najczęściej składają się z jednego albo dwóch pokoi. To wynika z zapotrzebowania klientów, do których chcemy dotrzeć: młodych specjalistów, zwykle singli lub par, ludzi, którzy z łatwością przeprowadzają się za lepszą pracą. Chcemy również współpracować z firmami — np. z sektora usług wspólnych, które, żeby skusić dobrych pracowników, coraz częściej muszą zapewniać im mieszkanie i chcą współpracować z profesjonalnym podmiotem, który je długoterminowo wynajmuje — mówi Piotr Gromniak, wiceprezes Echo Investment, odpowiedzialny za segment mieszkań na wynajem.

Nowe poletko

Wszystkie lokale powstałe w ramach projektu Resi4Rent będą miały w pełni wyposażone kuchnie i łazienki.

— W standardzie nie będzie natomiast wyposażenia ruchomego, typu łóżko, stół, krzesła czy fotele. Ze względu na to, że myślimy o najmie długoterminowym — na minimum rok, z możliwością przedłużenia — chcielibyśmy, aby nasi mieszkańcy mieli wpływ na wygląd mieszkania i mogli samodzielnie wyposażyć je w meble. Oczywiście bierzemy pod uwagę scenariusz, w którym część osób będzie chciała wynająć lokal z wyposażeniem ruchomym. Spełnimy ich oczekiwania, oferując opcjonalne pakiety — mówi Piotr Gromniak.

Zapewnia jednocześnie, że stawki najmu lokali powstałych w ramach platformy Resi4Rent będą podobne do obowiązujących w okolicy.

— Nie chcemy konkurować ceną, ale architekturą, funkcjonalnością, jakością wykończenia i zarządzania. Myślimy jednocześnie nad wprowadzeniem do oferty usług na życzenie najemców, takich jak np. sprzątanie mieszkań — zdradza Piotr Gromniak.

Jako pierwszy, w III kwartale 2019 r., zostanie oddany do użytku budynek przy ulicy Rychtalskiej we Wrocławiu. Inwestycja zaoferuje ponad 300 lokali. Następnie, jesienią 2019 r., Echo Investment ukończy obiekt przy ulicy Wodnej w Łodzi, gdzie powstanie 211 mieszkań.

— Na przełomie lat 2019 i 2020 przekażemy budynek przy Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu, w którym powstanie 270 mieszkań, natomiast w połowie 2020 r. ukończona zostanie część Browarów Warszawskich z 450 mieszkaniami. W przygotowaniu mamy trzy kolejne inwestycje w Warszawie, a także po jednej w Krakowie, Gdańsku i Poznaniu. Zostaną oddane do użytku w latach 2020-21 — zapowiada Piotr Gromniak.

Na parterach części obiektów budowanych w ramach projektu Resi4Rent powstaną ogólnodostępne lokale usługowe, np. w przypadku Browarów Warszawskich zajmą one 1 tys. mkw., na których powstaną m.in. restauracja, kawiarnia czy sklep.

Daleko w tyle

Według najnowszych badań Property Index firmy Deloitte, tylko nieco ponad 15 proc. Polaków wynajmuje mieszkanie. To znacznie mniej niż wynosi średnia dla Europy. W wynajmowanych lokalach mieszka np. 23 proc. Czechów, 24 proc. Brytyjczyków, 30 proc. Austriaków i 54 proc. Niemców.

— Za kilka lat powinniśmy dojść do średniej europejskiej na poziomie 30-40 proc. W Polsce zmienia się filozofia życia i podejście do własności. Zanika przekonanie, że jeśli ktoś wynajmuje mieszkanie, to znaczy, że nie stać go na zakup własnego. Badania pokazują, że własne cztery kąty wcale nie są numerem jeden wśród potrzeb młodego pokolenia, które woli raczej inwestować w siebie lub własny biznes, niż wiązać się kredytem bankowym. Inną kwestią jest zwiększająca się mobilność Polaków. Ludzie często zmieniają miejsce zamieszkania, w związku z czym rośnie popyt na wynajem. Badania pokazują, że np. w Warszawie na lokatorów czeka się średnio już tylko około dwóch tygodni — mówi Piotr Gromniak.

 

OKIEM EKSPERTA - Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Rynek wymaga modyfikacji

Niewielka popularność najmu w Polsce ma kilka przyczyn. Pierwszą jest kulturowe przywiązanie rodaków do posiadania własnego lokum. Do wynajmu nie zachęca ją też niewielka profesjonalizacja polskiego rynku, relatywnie wysoki poziom czynszów i przewlekła procedura eksmisyjna. Wprowadzenie najmu instytucjonalnego i okazjonalnego stanowiło dobry krok w kierunku zrównoważenia praw najemcy i wynajmującego, rząd jednak niedawno utrudnił sytuację wynajmujących poprzez zmianę art. 1046 Kodeksu postępowania cywilnego.

Zmodyfikowane przepisy uniemożliwiają eksmisję lokatora do noclegowni lub schroniska dla bezdomnych po sześciomiesięcznym oczekiwaniu na pomieszczenie tymczasowe. Nowe zasady eksmisji związane z art. 1046 KPC zaczną obowiązywać 21 kwietnia 2019 r. Jeżeli wymienione problemy nie zostaną rozwiązane, udział Polaków mieszkających w lokum wynajmowanym na wolnym rynku nadal będzie wzrastał stosunkowo wolno.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Echo wierzy w najemców