Edukacja kluczem do rozwoju

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 08-08-2017, 22:00

Mali i średni przedsiębiorcy wpadają często w spiralę zadłużenia, bo brakuje im wiedzy dotyczącej finansowania inwestycji.

Oprócz intuicji, w biznesie niezwykle ważna jest znajomość instrumentów finansowych, z których mogą korzystać szefowie firm.

— Mali i średni gracze borykający się z brakiem płynności finansowej nie potrafią często określić, jakie rozwiązania będą remedium na ich kłopoty oraz odpowiedzią na bieżące i przyszłe potrzeby ich przedsiębiorstw. Nierzadko korzystają z usług doradczych pracowników instytucji finansowych, którzy nie zawsze dobierają korzystną dla nich ofertę, dostosowaną do potrzeb ich biznesu — mówi Wojciech Kryński, współwłaściciel firmy doradczej Ground Frost.

Dostęp małych i średnich graczy do różnorodnych form finansowania inwestycji jest coraz większy, a oferta ciągle się poszerza.

— Przedsiębiorcy mogą skorzystać np. z kredytu na rachunku bieżącym i przeznaczyć go na finansowanie kapitału obrotowego. Natomiast faktoring sprawdza się, kiedy przedstawiciele biznesu mają przewidywalne spłaty należności, ale ze względów płynnościowych nie mogą czekać na ich egzekwowanie. Natomiast kredyt ratalny będzie odpowiedni w przypadku inwestycji zapewniającej stabilne wpływy gotówkowe — zaznacza Wojciech Kryński.

Szeroka oferta usług finansowych na rynku może jednak stanowić nie lada wyzwanie dla właścicieli małych i średnich firm, którzy nie potrafią wybrać odpowiedniego i najbardziej korzystnego dla siebie produktu.

— Najgorsze, co może zrobić przedsiębiorca w tej sytuacji, to mieszać instrumenty. Wówczas wystawia się na ryzyko finansowe, a jego sukces zaczyna zależeć od konfiguracji korzystnych czynników, których nie jest w stanie często kontrolować. Wówczas menedżerowie myślą głównie o tym, czy będą mieli z czego spłacić kolejne raty, a nie o tym, w którym kierunku powinien zmierzać ich biznes — wyjaśnia Wojciech Kryński.

Zwraca ponadto uwagę, że ważna jest właściwa ocena proponowanego przez bank instrumentu finansowego pod względem zyskowności planowanych inwestycji lub możliwości spłaty rat w późniejszym terminie.

— Mali przedsiębiorcy podejmują decyzje dotyczące finansowania inwestycji rzadko, czasami raz na kilka lat. W związku z tym mają znacznie mniejsze doświadczenie w zawieraniu takich transakcji niż instytucje finansowe, które robią to setki razy dziennie. Dlatego małe i średnie przedsiębiorstwa potrzebują profesjonalnego doradztwa w tym obszarze — podkreśla przedstawiciel Ground Frost.

Jego zdaniem, przedsiębiorcy powinni poszerzać swoją wiedzę na temat finansów także na własną rękę, np. poprzez udział w kursach czy szkoleniach. Mogą też zatrudnić eksperta w swojej firmie, aby na bieżąco oceniał potrzeby związane z jej optymalizacją finansową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu