Efekt Netflixa na CD Projekcie

opublikowano: 19-09-2022, 09:45
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Dobre przyjęcie serialu anime na podstawie „Cyberpunka” i cenowy rabat przełożyły się na wzrost zainteresowania grą. W weekend grało w nią najwięcej osób od stycznia 2021 r.

Blisko 10 proc. zyskiwały na poniedziałkowej sesji akcje CD Projektu i przez pierwsze godziny były najmocniejsze w WIG-20. Z upływem czasu skala zwyżek zmalała, by pod koniec sesji oddać wszystkie poranne wzrosty.

Poniedziałkowy zryw na kursie CD Projektu był reakcją na wydarzenia z weekendu. W niedzielne popołudnie w “Cyberpunka“ na platformie Steam grało jednocześnie 85,6 tys. osób. To najwięcej od stycznia 2021 r. Wzrost zainteresowania znalazł odzwierciedlenie w sprzedaży. Steam podał, że „Cyberpunk 2077” był w ubiegły tygodniu najchętniej kupowaną grą (ranking uwzględnia przychody ze sprzedaży wygenerowane przez tytuł). W poniedziałek po południu gra nadal cieszył się dużą popularnością. W szczycie grało w nią jednocześnie blisko 70 tys. osób i była liderem zestawienia Steam Global Top Sellers.

Renesans tytułu to m.in. efekt ubiegłotygodniowej premiery na Netfliksie serialu anime „Cyberpunk edgerunners” stworzonego na podstawie gry, który został bardzo dobrze przyjęty przez widzów i krytyków. Premierze serialu towarzyszy też promocja cenowa gry – sprzedawana jest z 50-procentowym rabatem.

Pomimo powrotu zainteresowania „Cyberpunkiem 2077” obecnie aż siedem zagranicznych funduszy obstawia spadki kursu akcji CD Projektu. Ich łączna krótka pozycja netto to 4,6 proc. To rekordowy short ujawniony kiedykolwiek na spółce z GPW.

To nie pierwszy raz, kiedy serial Netflixa pozytywnie przekłada się na zainteresowanie grą CD Projektu. Pod koniec 2019 r. premiera serialu „Wiedźmin” mocno rozruszała sprzedaż trzeciej części gry o przygodach Geralta z Rivii, która premierę miała blisko pięć lat wcześniej. Peak grających był wówczas wyższy niż w dniu premiery gry i przekroczył 103 tys. graczy (przypomnijmy, że w przypadku „Cyberpunka” popremierowy szczyt przekroczył 1 mln graczy). W tym czasie “Wiedźmin 3” był sprzedawany z 70-procentowym dyskontem wobec pierwotnej ceny, co oznaczało 45 zł w Polsce i 12 USD w USA. Serial „Wiedzmin” trafił wówczas w gusta szerokiej publiczności. Według danych firmy Parrot Analytics w ostatnim tygodniu grudnia serial był najchętniej oglądaną produkcją na świecie na wszystkich platformach streamingowych, bijąc m.in. „Mandaloriana” osadzonego w świecie „Gwiezdnych wojen”.

Okiem analityka
Czekając na short squeeze
Kacper Koproń
Analityk Trigon DM

Na razie wstrzymałbym się z bardzo entuzjastyczną reakcją jeśli chodzi o CD Projekt, gdyż nie da się ukryć, że sprzedaż „Cyberpunka” na Steamie jest mocno stymulowana obecną przeceną gry. Zastanawiam się, na ile obecny powrót graczy wynika z promocji cenowej, a na ile jest to efekt serialu i powrotu do gry po dużym patchu. Jeśli cena gry wróci do poziomu bazowego, a zainteresowanie nadal się utrzyma, to będzie na pewno mocno pozytywny sygnał.

Wyniki trzeciego kwartału będą raczej słabe i nie przyniosą przełomu. Obecnie nie zakładam podwyżki prognoz na trzeci kwartał, jeśli już, to być może nieznacznie.

W czwartym kwartale spodziewam się lepszego momentum wynikowego dzięki premierze „Wiedźmina 3” na konsole nowej generacji i ewentualnemu powrotowi zainteresowania „Cyberpunkiem”.

Obecnie jest dobry czas, żeby wykorzystać zainteresowanie graczy premierą dodatku do „Cyberpunka” zapowiedzianego na 2023 r. Jeśli premiera odbyłaby się w pierwszym kwartale, to byłaby szansa na impuls rynkowy do odwrócenia nastrojów na akcjach spółki.

Z jednej strony wzrostom nie pomaga duża liczba krótkich pozycji, a z drugiej na pewno musi nastąpić w pewnym momencie short squeeze. To się wydarzy, ale nie jestem przekonany, czy teraz jest dobry moment.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane