EFL wchodzi na rynek leasingu nieruchomości

Jarosław Królak
opublikowano: 12-07-2000, 00:00

EFL wchodzi na rynek leasingu nieruchomości

AWANS W RANKINGACH: EFL, kierowany przez Leszka Czarneckiego, nie chce się ścigać z LHI Leasing Polen. Niewykluczone jednak, że zdoła wyprzedzić LTL i Pekao Leasing. Te dwie ostatnie firmy w 1999 r. wyleasingowały nieruchomości za 66,4 oraz 11,5 mln zł. fot. Grzeforz Kawecki

Europejski Fundusz Leasingowy zdecydował się wejść w leasing nieruchomości. Oferta jest skierowana przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw. Inwestycje mają być finansowane m.in. z kapitału własnego firmy.

Od sierpnia Europejski Fundusz Leasingowy zadebiutuje na rynku leasingu nieruchomości. Według przedstawicieli EFL, impulsem do wejścia w ten segment rynku były sygnały od klientów zainteresowanych tego typu transakcjami. Ponadto ten rodzaj leasingu jest w naszym kraju jeszcze słabo rozwinięty, a szefowie wrocławskiej spółki szacują, że sektor MSP rocznie jest w stanie wyleasingować nieruchomości o wartości 500 mln zł.

— Naszą ofertę skierujemy głównie do małych i średnich firm, których nie stać albo które nie chcą kupować nieruchomości niezbędnych jednak do prowadzenia działalności gospodarczej. Sygnały z rynku pokazują, że popyt na takie usługi jest duży i dlatego do końca tego roku planujemy zawrzeć około tysiąca umów o łącznej wartości nawet do 100 mln zł — deklaruje Piotr Kaczmarek, wiceprezes EFL.

Po ustaleniu stanu prawnego wskazanej przez klienta nieruchomości, EFL nabędzie ją na własność i przekaże klientowi w leasing na okres od 5 do 10 lat. Umowa określi wysokość rat miesięcznych, ewentualną opłatę wstępną (maksymalnie do 30 proc. wartości nieruchomości) i sposób zabezpieczenia spłat.

— Raczej nie planujemy pojedynczych, wielomilionowych inwestycji. Chcemy zawrzeć z małymi i średnimi firmami wiele umów o stosunkowo niewielkiej wartości, uwzględniając ich zdolność płatniczą — mówi Piotr Kaczmarek.

Według danych Konferencji Przedsiębiorstw Leasingowych, w 1999 r. łączna wartość nieruchomości oddanych w leasing wyniosła 1,68 mld zł. Liderem na rynku jest LHI Leasing Polen. W ubiegłym roku w tym segmencie rynku LHI zaangażowało 1,57 mld zł. Na drugim miejscu znalazło się Lubelskie Towarzystwo Leasingowe. Jednak lidera i LTL dzieli przepaść. Firma z Lublina wyleasingowała nieruchomości za zaledwie 66,4 mln zł.

W 1999 r. EFL zawarł 28 tys. umów leasingowych. Ich wartość wyniosła blisko 1,1 mld zł. W pierwszym kwartale 2000 r. oddano w leasing środki trwałe za prawie 210 mln zł. Większość stanowiły pojazdy (175 mln zł), następnie maszyny (23 mln zł) oraz sprzęt biurowy (11 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane