EIB chce zwiększyć kredyty dla nowych państw UE

BAUMA SPÓŁKA AKCYJNA16
opublikowano: 31-10-2002, 14:02

BRUKSELA (Reuters) - Europejski Bank Inwestycyjny (EIB) planuje znacząco zwiększyć wartość kredytów udzielanych krajom kandydującym do Unii Europejskiej, szczególnie na projekty transportowe, ochrony środowiska i inwestycji zagranicznych, powiedział wiceprezes banku.

"Liczba zatwierdzonych projektów rośnie w bardzo szybkim tempie. Możemy z pewnością oczekiwać, że przez kolejnych kilka lat znacznie zwiększymy wartość udzielanych kredytów" - powiedział Wolfgang Roth.

EIB, finansowe ramię Unii Europejskiej, którego właścicielami są państwa członkowskie, planuje zwiększyć wartość kredytów dla krajów kandydackich z Europy Centralnej i Wschodniej w tym roku o 10 procent do około 3,4 miliarda euro.

Roth powiedział, że EIB chce skupić się przede wszystkim na projektach ochrony środowiska, szczególnie na finansowaniu budowy oczyszczalni ścieków. Pragnie także współfinansować inwestycje zagraniczne oraz udzielać kredyty na modernizację i budowę dróg oraz kolei.

"Będziemy starali się wspierać coraz więcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych" - powiedział Roth, dodając, że udział EIB w projektach ochrony środowiska miał dotychczas "mieszane powodzenie".

Jego zdaniem, program finansowania dróg w Polsce z winiet pozwoli wreszcie zbudować autostrady, których w kraju brakuje.

Roth nie spodziewa się natomiast, by poszerzenie Unii Europejskiej w 2004 roku o 10 nowych państwa miało doprowadzić od razu do znacznego wzrostu bezpośrednich inwestycji zagranicznych z powody słabego tempa wzrostu zachodnich gospodarek.

"Nie możemy przesadzać (w oczekiwaniach co do wzrostu bezpośrednich inwestycji zagranicznych). Handel między UE a krajami kandydackimi już został zliberalizowany" - dodał.

NOWI CZŁONKOWIE EIB

Po wejściu do UE, 10 nowych krajów stanie się również członkami EIB. Ich łączna wpłata na rzecz kapitału i rezerw banku ma wynieść w ciągu czterech pierwszych lat 1,34 miliarda euro.

Polska, największy z kandydatów, wpłaci do EIB 638 milionów euro.

Komentując plany niektórych krajów kandydackich związane z wejście do strefy euro pod koniec 2006 lub na początku 2007 roku, Roth stwierdził, że taka decyzja nie przyniosłaby korzyści gospodarkom tych państwa.

Podobnie jak wielu przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego (ECB) Roth uważa, że kryteria fiskalne obowiązujące członków strefy euro mogą ograniczyć plany nowych członków związane z inwestycjami we wzrost gospodarczy.

Wchodząc do strefy euro zbyt wcześnie nowe państwa Unii Europejskiej pozbyłyby się instrumentów polityki monetarnej, które mogą być pomocne, aby ograniczyć wpływ szoków mogących pojawić się po wejściu do UE, dodał.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAUMA SPÓŁKA AKCYJNA16

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / EIB chce zwiększyć kredyty dla nowych państw UE