Ekoauta - czyli wielka "zielona" ściema

DI, "Wprost"
02-12-2009, 09:42

Samochody elektryczne i hybrydowe - wbrew temu, co mówią ich producenci - ekologiczne są tylko z nazwy.

Kochasz Ziemię? Walczysz z globalnym ociepleniem? Leży ci na sercu redukcja poziomu CO2? Kup popularne ostatnio auta ekologiczne. Tak mówią nie tylko "zieloni", ale także wielkie koncerny motoryzacyjne. Tymczasem takie pojazdy, jak Toyota Prius czy Honda Insight, też są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Bo dwutlenek węgla, zaoszczędzony podczas eksploatacji, jest marnowany w procesie ich produkcji.

Toyota Prius
Zobacz więcej

Toyota Prius

Zanim Prius zostanie zmontowany w Japonii - pisze tygodnik "Wprost" - surowiec do produkcji jego baterii wydobywany jest w Kanadzie i płynie do Chin, a stamtąd dopiero do Japonii. Przewozi się go gigantycznymi frachtowcami zużywającymi podczas rejsu hektolitry paliwa, a więc emitującymi ogromne ilości CO2. Proces wydobycia niklu do baterii powoduje kwaśne deszcze. A po wyeksploatowaniu materiał trzeba jeszcze zutylizować.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, "Wprost"

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Ekoauta - czyli wielka "zielona" ściema