Ekologia na pierwszym miejscu

Marta Bellon
16-10-2009, 00:00

Dla Carlsberga priorytetem w dziedzinie społecznie odpowiedzialnego biznesu jest ochrona środowiska.

Dla Carlsberga priorytetem w dziedzinie społecznie odpowiedzialnego biznesu jest ochrona środowiska.

— Specyfika naszej działalności, czyli przede wszystkim produkcja piwa i stosowane opakowania, sprawia, że przywiązujemy szczególną wagę do ekologii. Jest dla nas jednym z filarów dobrego zarządzania. Działania proekologiczne pomagają nam budować relacje ze społecznością lokalną w pobliżu zakładów produkcyjnych. Od lat zajmujemy się ochroną środowiska w sferze inwestycji, poszanowania wody i energii, a także edukacji — wylicza Adam Pawełas, menedżer ds. środowiska i bezpieczeństwa Carlsberg Polska.

Oprócz działań proekologicznych producent razem ze związkiem "Browary Polskie" prowadzi kampanię odpowiedzialnego picia alkoholu i działa na rzecz społeczności w regionach, w których ma swoje browary.

To się ceni

Adam Pawełas podkreśla, że zaangażowanie Carlsberga w ochronę środowiska doceniły uznane organizacje branżowe.

— W tym roku Partnerstwo dla Środowiska przyznało nam nagrodę za program "Zielonego biura", a Polska Izba Ekologii wyróżniła nas "Ekolaurem". Znaleźliśmy się również w gronie nagrodzonych w prestiżowym konkursie "Panteon Polskiej Ekologii" — podkreśla menedżer.

Realizując odpowiedzialną politykę ekologiczną, Carlsberg zmodernizował i rozbudował przemysłowo-komunalną oczyszczalnię ścieków obsługującą Browar Okocim i miasto Brzesko, a także maszynownie chłodnicze w Browarach Okocim i Kasztelan. Wybudował także oczyszczalnię ścieków w szczecińskim Browarze Bosman, zainstalował kotłownię gazową w Browarze Okocim i zamontował instalacje zintegrowane z procesami produkcyjnymi w zakresie odzysku wody i energii.

Na te wszystkie inwestycje od 2005 r. Carlsberg wydał ponad 40 mln zł. Dzięki temu teraz przy produkcji zużywa mniej wody i energii, a do atmosfery trafia mniej zanieczyszczeń, poprawiła się też gospodarka odpadami i ściekowa, a także ochrona przed hałasem.

Eko-korzyści

Carlsberg stara się też bardziej efektywnie wykorzystywać swoje zasoby. Pomagają w tym programy "Ciągłe doskonalenie" i "Zielone biuro", promujący ekologiczne zachowania w biurach przedsiębiorstwa. Razem ze Związkiem "Browary Polskie" i pod patronatem Ministerstwa Środowiska firma opracowała też przewodnik po najlepszych technikach ochrony środowiska w browarach.

— Wszystkie nasze działania przynoszą nie tylko wiele dobrego dla środowiska, ale i korzyści ekonomiczne i jakościowe. Dlatego w kolejnych latach chcemy być jeszcze bardziej aktywni w tej dziedzinie, planujemy m.in. działania związane z rozwojem gospodarki odpadami w Polsce — informuje Adam Pawełas.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Ekologia na pierwszym miejscu