Eksperci ONZ ds. broni chemicznej przylecieli do Holandii

DI, PAP
opublikowano: 31-08-2013, 21:45

Eksperci ONZ, którzy prowadzili badania dotyczące ataku chemicznego na przedmieściach Damaszku, przylecieli w sobotę do Holandii. Analiza zebranego przez nich materiału może potrwać do trzech tygodni.

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) z siedzibą w Hadze poinformowała, że próbki które inspektorzy przywieźli z Syrii, zostaną przekazane do zbadania w różnych laboratoriach "zgodnie z ustalonymi i uznanymi procedurami i standardami". "Te procedury mogą potrwać do trzech tygodni" - głosi oświadczenie OPCW.

Inspektorzy opuścili Syrię w sobotę rano, udając się do Bejrutu, a stamtąd odlecieli samolotem udostępnionym przez rząd Niemiec - poinformowało niemieckie MSZ.

Inspektorzy przez pięć dni prowadzili na jednym z przedmieść Damaszku badania w sprawie ataku z 21 sierpnia. Według opozycji syryjskiej, siły rządowe użyły tam broni chemicznej. Władze Syrii zdecydowanie temu zaprzeczają.

Misja ONZ miała na celu ustalenie, czy doszło do ataku chemicznego, bez określania, kto go dokonał. Większość specjalistów w 12-osobowym zespole stanowili eksperci z Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej.

ONZ nie informowała, jakie próbki zebrali eksperci; według mediów chodzi o próbki gleby, włosów i krwi od domniemanych ofiar ataku chemicznego, a nawet próbki tkanek ze zwłok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Eksperci ONZ ds. broni chemicznej przylecieli do Holandii