Eksporterzy radzą sobie z pandemią

  • Materiał partnera
opublikowano: 08-12-2020, 20:00

Polscy eksporterzy zmagają się z wieloma napięciami narastającymi w globalnym handlu spotęgowanymi dodatkowo przez pandemię koronawirusa, która ma wpływ nie tylko na życie i zdrowie ludzkie, ale także na gospodarkę światową

Jednak mimo to polska wymiana handlowa ze światem po przejściowym zachwianiu wraca na dobre tory. Według danych NBP za 2019 r. dynamika eksportu wyniosła 7,3 proc., a jego wartość ukształtowała się na poziomie 232,9 mld EUR. W 2020 r., jak przewidują analitycy PKO Banku Polskiego, z powodu pandemii COVID-19 eksport spadnie o 2,6 proc. r/r do 226,8 mld EUR, a następnie mocno odbije o 10,7 proc. r/r i osiągnie wartość 251 mld EUR w 2021 r.

Maks Kraczkowski, Wiceprezes Zarządu, PKO Bank Polski

Warto wskazać na eksport polskiej żywności jako przykład branży, która dobrze sobie radzi w warunkach pandemii. Rośnie także eksport towarów z Polski na takie rynki jak azjatycki, afrykański czy do Ameryki Północnej. Pandemia nauczyła nas w wymiarze społecznym, a także z punktu widzenia zarządzania biznesem, umiejętności szybkiego dostosowania się do zmieniającej się sytuacji. Gospodarczy lockdown stał się katalizatorem, który zdynamizował proces transformacji cyfrowej polskich firm. Firmy inwestowały w rozwój kanału e-commerce, aby zwiększyć swoje możliwości biznesowe.

Przedsiębiorcom w powrocie na ścieżkę wzrostu i dalszy rozwój na rynkach międzynarodowych towarzyszy stabilny i zaufany partner, jakim jest PKO Bank Polski. Bank wspiera eksporterów zarówno swoją ofertą finansową, jak i wiedzą analityczną. Oferujemy szeroką paletę produktów zapewniających finansowanie handlu zagranicznego, takich jak gwarancje, inkasa i akredytywy oraz zabezpieczających ryzyko zmiany kursów walut czy stóp procentowych. Jesteśmy obecni także za granicą poprzez oddziały korporacyjne we Frankfurcie nad Menem i w czeskiej Pradze.

Przydatnym narzędziem dla przedsiębiorców planujących ekspansję zagraniczną jest także serwis www.wspieramyeksport.pl, udostępniony przez PKO Bank Polski. Można tam znaleźć szczegółowe informacje gospodarcze o potencjalnych rynkach zbytu, wskazówki jak zbudować strategię firmy oraz jak dobrać odpowiednie produkty finansowe. Niezwykle cenne w analizie kierunków eksportu są aktualne raporty dotyczące poszczególnych branż, np. meblarskiej, kosmetycznej czy farmaceutycznej i perspektywy ich rozwoju na wybranych rynkach.

Kolejne edycje konkursu Polska Firma — Międzynarodowy Czempion nagradzają wizjonerów i ich przedsiębiorstwa, które z sukcesem podbijają zagraniczne rynki. Firmy te – zwłaszcza w tak trudnym otoczeniu ekonomicznym – mogą być inspiracją dla tych, które chciałyby pójść w ich ślady. PKO Bank Polski niezmiennie chce wspierać przedsiębiorców jako ich bank pierwszego wyboru — zarówno tych, którzy z powodzeniem rozwijają eksport, jak i tych, którzy dopiero planują zagraniczną ekspansję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maks Kraczkowski, Wiceprezes Zarządu, PKO Bank Polski

Polecane