Elastyczna jazda wśród obłoków

opublikowano: 13-03-2019, 22:00

Wyobraź sobie auto, które jest jednocześnie limuzyną, wyścigówką i dostawczakiem. Jego odpowiednikiem w świecie IT byłaby chmura.

Samochód to świetna metafora chmury obliczeniowej. Centrum danych przypomina silnik, wirtualizacja — resory chroniące pojazd na wyboistej drodze, serwery — bagażnik, w którym przewozi się cenne rzeczy. Są też biegi, dzięki którym można zwalniać i przyspieszać bez szarpania i skoków: raz aplikacji i mocy obliczeniowej wystarczy dla jednego użytkownika, innymrazem zasoby rozszerzają się, by obsłużyć tysiące zleceń. Tę elastyczność określa się skalowalnością chmury. Korzysta z niej 61 proc. spółek — wynika z badań RightScale Survey.

— Wśród beneficjentów usługowego modelu IT nie brakuje firm średnich i małych. Stosują go, aby podnieść produktywność w przypadku wzrostu zamówień lub obniżyć koszty, gdy ubywa im klientów i pracy — informuje Marek Kobielski, prezes Dimension Data Polska.

Inną zaletę chmury wskazuje Kamil Kubiczek, partner w polskim oddziale Microsoftu: decydenci z MŚP zazwyczaj myślą o technologii, gdy pojawiają się problemy. Wdrożenia chmurowezaś są szybsze, łatwiejsze i tańsze niż te w formule stacjonarnej, polegającej na kupowaniu oprogramowania i sprzętu.

— Uproszczony proces wdrażania, skalowalność i elastyczne plany subskrypcji, a także dostępność na urządzeniach mobilnych, co zapewnia dodatkową wygodę podczas pracy w terenie… Tego wszystkiego od IT oczekują biznesowe maluchy i średniacy, dlatego coraz częściej przedkładają „używać” nad „mieć” — mówi Kamil Kubiczek.

Chmura usprawnia też integrację procesów i rozproszonych systemów, a właśnie z tym sobie nie radzi 54 proc. firm ankietowanych przez Nucleus Research

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu