Elastyczność obniża koszty

opublikowano: 25-07-2018, 22:00

Umożliwienie pracy zdalnej przyciąga do firm talenty, a także zmniejsza koszty przeznaczane np. na utrzymanie biura.

W związku z szerokim zastosowaniem nowoczesnych technologii w biznesie, a także elastycznym podejściem firm do organizacji pracy, z wykonywania obowiązków zawodowych poza siedzibami przedsiębiorstw korzysta coraz więcej ekspertów. Obecnie już 55 proc. firm proponuje zatrudnionym pracę zdalną — wynika z analiz Hays Poland. Ponadto pracodawcy oferują elastyczne godziny pracy (59 proc.), zatrudnieniew niepełnym wymiarze godzin (23 proc.), a także opcję przepracowania pełnego etatu w ciągu mniejszej liczby dni (9 proc.). Warto wspomnieć, że praca poza miejscem zatrudnienia plasuje się na drugim miejscu wśród korzyści preferowanych przez pracowników, otrzymując 52 proc. wskazań.

— Pytania o świadczenia dodatkowe i możliwość zdalnego wykonywania przynajmniej części obowiązków stały się w rekrutacjach standardem. Szybki rozwój technologiczny i rosnąca mobilność społeczeństwa wskazują na to, że coraz więcej osób będzie decydować się na taką formę pracy. Obok atrakcyjnego wynagrodzenia to właśnie świadczenia dodatkowesą czynnikiem wpływającym na wybór pracodawcy i lojalność wobec niego — co w konsekwencji decyduje o zmniejszeniu rotacji pracowników — zauważa Agnieszka Pietrasik, kierownik wykonawczy w Hays Poland.

Brak elastyczności powoduje, że specjaliści o wysokich kompetencjach i zaangażowaniu, którzy nie chcą rezygnować z życia prywatnego, często są zmuszeni do ustępstw w sferze rozwoju kariery. Dlatego, jak przewidują eksperci, firmy coraz częściej będą umożliwiać pracę zdalną — aby pozyskać i utrzymać talenty, gwarantując im sprzyjające środowisko pracy, niezależność w wyborze czasu, miejsca i sposobu wykonywania obowiązków. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu