Elekcja między niebem a ziemią

opublikowano: 12-03-2013, 00:00

Z każdym konklawe wybór papieża zyskuje coraz więcej cech świeckiej elekcji głowy państwa, dokonywanej nie w głosowaniu powszechnym, lecz przez elektorów.

Pierwiastek niebiański miesza się z interesami przyziemnymi. Różnica w stosunku do standardowych wyborów polega na tym, że nie ma listy kandydatów, kardynałowie wpisują na kartkach dowolne nazwiska. Dlatego na początku istnieje rozrzut, ale w kolejnych turach głosy koncentrują się na liderach, aż wreszcie ktoś osiąga kwalifikowaną większość dwóch trzecich.

Zobacz więcej

Kardynałowie-elektorzy zebrani w Kaplicy Sykstyńskiej tuż po konklawe 2005 (FOT. Bloomberg)

Świeckie otoczenie skonstruowało listę najbardziej realnych kandydatów na 265. papieża. Według bukmacherów stawce przewodzą dwaj wyraziści kardynałowie: włoski Angelo Scola z Mediolanu i brazylijski Odilo Scherer z Sao Paolo. Aż do zamknięcia się wyborców w Kaplicy Sykstyńskiej większość z nich oczywiście nie ujawniła preferencji. Czyli wygra ten, kto zagospodaruje elektorat niezdecydowany. Jakież to świeckie, dokładnie taki jest cel kampanii wyborczych, oczywiście w ustrojach demokratycznych.

Bez względu na to, kto ukaże się wiernym na balkonie bazyliki św. Piotra — ciężkie przed nim zadanie.

Kiepsko wyglądają sprawy Stolicy Apostolskiej jako państwa, zwłaszcza w obszarze zarządzania oraz finansów. Gdyby przymierzyć kryteria z Maastricht, to Watykanowi dawno należałaby się kartka jaskrawie żółta. Instytut Dzieł Religijnych, czyli bank, ze względu na niespełnianie standardów nie ma miejsca w rodzinie europejskich banków centralnych.

Żeby utrzymać funkcjonowanie na obszarze Watykanu kart płatniczych, wykonał sprytne obejście przez bank ze Szwajcarii. Cóż, importowanie stamtąd gwardzistów to uświęcona tradycja, ale w kwestiach finansowych Watykan pod rządami nowego papieża po prostu musi podporządkować się rygorom Eurolandu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Elekcja między niebem a ziemią