Czytasz dzięki

Elektro ScaleUp dodał start-upom animuszu

opublikowano: 06-10-2020, 22:00

25 młodych spółek w asyście średnich i dużych firm przebiło się z oryginalnymi pomysłami w branży elektromobilnej.

Mikro i małe przedsiębiorstwa, które wzięły udział w konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), zgłosiły łącznie ok. 140 pionierskich rozwiązań. Wsparcie dotacyjne z programu Elektro ScaleUp otrzymało 25 start- -upów. Na rynku pojawiło się już ponad 20 wdrożeń. Każdy projekt wybrany przez PARP i operatora programu, firmę techBrainers, mógł liczyć na dofinansowanie w wysokości 550 tys. zł. Celem konkursu był rozwój start-upów z sektora elektromobilnego i wsparcie ich w zdobyciu pierwszego lub przełomowego zlecenia na realizację nowatorskich rozwiązań. Program Elektro ScaleUp umożliwił młodym spółkom współpracę z największymi przedsiębiorstwami. Ponadto startupowcy mogli poznać ich know-how.

— W pejzażu innowacyjnej polskiej gospodarki pojawiły się nowe spółki, które coraz bardziej stawiają na projekty z branży elektromobilnej. Program zmobilizował do działania wielu partnerów biznesowych, w tym spółki energetyczne, ale również z branży IT czy handlu detalicznego, które podzieliły się wiedzą i doświadczeniem — mówi Jadwiga Emilewicz, ustępująca minister rozwoju.

Doświadczone towarzystwo

W grupie wspomnianych przedsiębiorstw znalazły się m.in.: PKN Orlen, Tauron Polska Energia, PGE Nowa Energia, Synerise, Carrefour Polska, Simens i Poczta Polska. Firmy te wniosły do programu wkład finansowy na łączną kwotę ponad 4 mln zł. Innowacyjne start-upy przeznaczyły wsparcie na rozwój technologii i przygotowanie ich do wdrożenia. Młode spółki miały też dostęp do infrastruktury badawczeji wysokiej klasy specjalistów. Ponadto startupowcy mogli przeznaczyć dofinansowanie na usługi mentorskie, doradcze i szkolenia, a także na współpracę z potencjalnymi odbiorcami technologii i produktów.

— Elektromobilność zmienia motoryzację. W 2023 r. pojazd spalinowy nie będzie już tańszy niż jego ekologiczny zamiennik. Dlatego cieszy fakt, że w programie pojawiło się sporo projektów związanych z elektrycznymi ładowarkami i sterowaniem floty. Elektro ScaleUp pokazał również, jak ważne jest partnerstwo przedstawicieli sektora publicznego i prywatnego — mówi Michał Kurtyka, minister środowiska i klimatu.

Liderzy innowacji

Startupowcy biorący udział w programie prezentowali projekty przed techBrainers R&D Club — społecznością liderów B+R zrzeszającą ponad 170 dyrektorów i menedżerów z najbardziej innowacyjnych polskich firm. Elektro ScaleUp był dla młodych spółek szansą na pozyskanie inwestorów wśród funduszy VC.

— Branża elektromobilna jest przyszłością polskiej gospodarki. Uzyskanie pierwszego zlecenia dzięki programowi to dla start-upów impuls do zdobywania tego rynku — przekonuje Mikołaj Różycki, wiceprezes PARP.

Każda wybrana w konkursie spółka mogła przeznaczyć 500 tys. zł na rozwój technologii i przygotowanie jej do wdrożenia. Natomiast grant w wysokości 50 tys. zł pokrywał koszty usług prawnych, księgowych i doradczych. Startupowcy nie musieli wnosić wkładu własnego.

— Otrzymaliśmy ponad 140 zgłoszeń i nawiązaliśmy współpracę z 25 start-upami. Wspólnie z nimi przeprowadziliśmy ponad 30 pilotaży, a 20 wdrożeń już pojawiło się na rynku. Cały czas spływają do nas informacje o kolejnych umowach, które przewidują wdrożenia komercyjne — podkreśla Magdalena Jackowska-Rejman, prezes tech- Brainers.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane