"Elektroniczni detektywi" doradzali przedsiębiorcom

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-11-2005, 17:50

Według szacunków specjalistów zajmujących się odzyskiwaniem danych komputerowych, kilkadziesiąt milionów złotych rocznie tracą małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na skutek kradzieży danych i sabotażu nielojalnych pracowników.

Według szacunków specjalistów zajmujących się odzyskiwaniem danych komputerowych, kilkadziesiąt milionów złotych rocznie tracą małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na skutek kradzieży danych i sabotażu nielojalnych pracowników.

    Jak uchronić się przed takim działaniem, doradzali we wtorek w Katowicach przedsiębiorcom "elektroniczni detektywi" - specjaliści wykrywający przestępstwa komputerowe.

    Podczas szkolenia właściciele i dyrektorzy firm mogli się dowiedzieć, jak ograniczyć ryzyko związane z przestępczością komputerową w swojej firmie, jak nie tracić na działaniu nielojalnych pracowników i dochodzić swoich praw przed sądem, powołując się na dowody w wersji elektronicznej.    

    Do najczęściej popełnianych przestępstw z użyciem komputera należą m.in.: kradzież i niszczenie danych, ujawnienie tajemnicy handlowej, szpiegostwo przemysłowe, defraudacja środków finansowych, łamanie prawa pracy.    

    Jak mówili organizatorzy konferencji, problem dotyka szczególnie firmy sektora MSP, które są najbardziej nieświadome zagrożeń. Zjawisko przestępczości komputerowej w małych i średnich firmach może prowadzić do zahamowania ich rozwoju, w skrajnych przypadkach nawet bankructw - oceniają.

    Paweł Odor z katowickiej firmy Ontrack, zajmującej się odzyskiwaniem danych komputerowych przypomniał, że obecnie ponad 90 proc. dokumentów tworzonych jest w formie elektronicznej, 70 proc. z nich nigdy nie jest drukowanych. "Elektroniczni detektywi - mówił - zajmują się dostarczaniem elektronicznych dowodów na potrzeby np. sądów lub przedsiębiorców". Jarosław Kubica przekonywał, że tacy detektywi różnią się od zwykłych tylko tym,że pomagają znaleźć prawdę w zaawansowanej technologii.

    Do najbardziej typowych przestępstw komputerowych dochodzi wtedy, gdy pracownik, zakładając własną firmę, zaczyna działać na szkodę poprzedniej, często wykorzystując jej osiągnięcia. Na przykład pracownik jednej z czołowych krakowskich agencji reklamowych założył własną działalność gospodarczą. Mając dostęp do zapytań ofertowych kierowanych do agencji, przygotowywał konkurencyjne oferty w imieniu własnej firmy, oferując niższe ceny. Właściciele agencji notowali kolejne niepowodzenia.

    Zwalniany pracownik firmy projektowej z Pomorza w chwili odejścia wykasował efekty swojej pracy, co naraziło firmę na wysokie kary z powodu niedotrzymania terminów wykonania projektów. Specjaliści ustalili, kiedy wykasowano dane i odzyskali je.

    "Elektroniczni detektywi" pozwalają też oczyścić z zarzutów bezpodstawnie oskarżonych. Np. pracownik jednej z firm udowodnił przełożonym, że w czasie pracy nie odwiedzał stron internetowych nie związanych z realizowanymi zadaniami.

    Kobieta pracująca w jednej z katowickich firm założyła jeszcze w czasie trwania stosunku pracy własne przedsiębiorstwo. Bankrutujący pracodawca obwinił ją o problemy swojej firmy, które miały być spowodowane tym, że w czasie pracy zajmowała się wyłącznie swoją firmą. Analiza danych z komputera dowiodła, że wszystkie czynności związane z nową firmą wykonywała już po pracy.

    Jak powiedziała Monika Ścianek z Ontracka, tylko 20 proc. podobnych spraw trafia do sądu, wiele jest rozwiązywanych na podstawie porozumienia stron.

    Jak dodała, działalność "elektronicznych detektywów" nie ogranicza się tylko do spraw zawodowych, ale też jak najbardziej prywatnych. Specjaliści pomogli np. rozwodzącemu się mężczyźnie, który podejrzewał małżonkę o zdradę, ale nie miał dowodów. Znalazły się one w laptopie żony, z którego odzyskano archiwum komunikatora internetowego. Były tam rozmowy kobiety z kochankiem.

    Szkolenie w Katowicach było pierwszym z trzech zaplanowanych. 22 listopada "elektroniczni detektywi" spotkają się z przedsiębiorcami w Poznaniu, a 6 grudnia - w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane