Elstar i JC Auto mogą wypaść lepiej niż IC

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 27-05-2004, 00:00

Akcje nowych spółek nadal będą okazją do dużego zarobku. Ale tak udanych debiutów, jak na początku roku, już nie będzie.

Ostatnie trzy debiuty spółek na GPW pokazały, że spada opłacalność inwestowania na rynku pierwotnym. Na akcjach Inter Cars, Techmexu oraz GTC tuż po starcie notowań można było zarobić 5-6 proc. Dziś i jutro zadebiutują akcje Elstar Oils i JC Auto. Tu rokowania są nieco lepsze. Ich akcje mogą zdrożeć nawet powyżej 10 proc.

Sukces umiarkowany

Kupując pod koniec minionego tygodnia akcje Inter Cars, już po kilku dniach można było na nich zarobić kilka proc. W debiucie przebitka wyniosła prawie 5 proc. Podobnie wyglądały inne majowe debiuty. GTC i Techmex rozpoczynały giełdową karierę od 6-proc. wzrostu. Jednak dla Techmexu, który na GPW notowany jest od 19 maja, pierwszy tydzień nie był zbyt udany. Mimo że w ofercie zlecenia indywidualnych graczy zredukowano o 90 proc., to kurs spółki jeszcze w dniu inauguracji notowań spadł poniżej ceny emisyjnej.

Bywało już lepiej

Ostatnie debiuty dość blado wypadają w porównaniu z tymi z początku roku. W lutym na akcjach Plast-Boxu można było zarobić ponad 24 proc., a na ATM 19 proc. Część analityków, widząc co się dzieje, wróży ochłodzenie koniunktury na rynku pierwotnym.

— Słabszy debiut to też efekt zbyt wygórowanej wyceny tych spółek w ofercie publicznej — mówi Mirosław Saj, analityk BISE.

Prognoza na dziś i jutro

Dziś kolej na debiut praw do akcji (PDA) Elstar Oils. Zapisy na akcje tłuszczowej spółki zakończyły się blisko 90-proc. redukcją w transzy inwestorów indywidualnych. Oferta cieszyła się sporym zainteresowaniem funduszy. Oferujący musiał zwiększyć dla nich pulę o 230 tys. akcji. Takie wyniki mogą sugerować udany debiut. Liczy na to oferujący akcje IDM.

— Myślę, że będzie to jeden z lepszych debiutów w ostatnim czasie. Przebitka może przekroczyć 10 proc. — uważa Rafał Abratański, wiceprezes IDM.

Tydzień debiutów zakończy w JC Auto. W ofercie publicznej spółka oferowała 2,5 miliona akcji serii B, z czego w transzy otwartej 0,5 miliona sztuk, gdzie zapisy zredukowano o 64,8 proc. Cena emisyjna walorów dystrybutora japońskich części samochodowych wynosiła 27 zł. W dniu debiutu PDA spółki nie powinny być tańsze.

— Tu liczyłbym na przebitkę najwyżej 6-9 proc. — ocenia Mirosław Saj.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy