Energetyczne przygody Infovide-Matrix

opublikowano: 14-05-2013, 00:00

Firma informatyczna liczy na kontrakt z Energą za 70-80 mln zł. Jednak doświadczenia Enei studzą zapał gdańskiej grupy.

Bez rozgłosu toczy się postępowanie dotyczące wyboru dostawcy systemu billingowego w Enerdze. Nie ma po nim śladu w informacjach o zamówieniach publicznych na stronie energetycznej spółki.

„Jest realizowane postępowanie zakupowe, mające na celu wybór dostawcy środowiska informatycznego do obsługi klientów i ich rozliczeń. Postępowanie toczy się od stycznia 2012 r., uzyskało już zgody korporacyjne i obecnie znajduje się na etapie finalnego wyboru dostawcy” — informuje Beata Ostrowska, rzeczniczka Energi.

Zaznacza, że zapytania ofertowe zostały wysłane do 14 firm. Z informacji „Pulsu Biznesu” wynika, że wartość kontraktu na system obsługi sprzedaży to 70-80 mln zł, a jego potencjalny wykonawca jest już w zasadzie wybrany. Za najkorzystniejszą została uznana oferta spółki Infovide-Matrix, oferującej billing oparty na oprogramowaniu Oracle. Podobny firma wdraża w Enei.

Opiewający na 59,8 mln zł kontrakt został podpisany we wrześniu 2012 r., jednak jego realizacja, według nieoficjalnych informacji, idzie źle. Enea wezwała Infovide-Matrix do nadrobienia zaległości i realizacji wdrożenia według zaplanowanego harmonogramu. Infovide-Matrix odpowiedział, że… opóźnieniu jest winna Enea. Firma informatyczna zaproponowała też energetykom, by podpisali umowę zakupu oprogramowania Oracle już teraz, choć wrześniowy kontrakt przewiduje kupno licencji dopiero po zakończeniu wdrożenia. Płatność za licencję ma nastąpić zgodnie z pierwotnym harmonogramem, czyli na koniec wdrożenia.

— Taka konstrukcja powodowałaby, że Infovide-Matrix nie dostałby na razie żadnych pieniędzy za licencję, ale Enei byłoby bardzo trudno wycofać się ze współpracy z tą spółką — twierdzi nasze źródło. Enea ani Infovide-Matrix nie skomentowały naszych informacji. „Infovide-Matrix bierze udział w wielu przetargach w sektorze energetycznym.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

O wynikach poszczególnych przetargów poinformujemy rynek jak tylko to będzie możliwe. Spółka Infovide-Matrix z zasady nigdy nie komentuje przebiegu projektów realizowanych dla swoich klientów. Ponadto w przypadku kontraktu realizowanego dla Enei strony łączy umowa o poufności, tym bardziej nie możemy przekazywać informacji na temat szczegółów prac w tym projekcie” — odpowiedziała nam Justyna Forystek, menedżer ds. komunikacji w Infovide-Matrix.

„Aktualnie trwają intensywne prace związane z wdrożeniem systemu, jednak na tym etapie (…) za wcześnie na formułowanie wniosków dotyczących efektów realizacji umowy. Z uwagi na tajemnicę przedsiębiorstwa i ochronę pozycji konkurencyjnej oraz postanowienia umowne, zgodnie z dobrymi praktykami biznesowymi nie możemy udzielić szczegółowych informacji dotyczących wdrożenia” — zaznacza Piotr Ludwiczak z Enei.

Z informacji „PB” wynika, że właśnie wydarzenia w Enei powstrzymują Energę przed podpisaniem umowy z Infovide-Matrix. Beata Ostrowska nie ustosunkowała się do tej kwestii.

 Trudne początki

Wdrożenie systemu billingowego w Enei od początku szło pod górkę. Pierwsze postępowanie unieważniono w październiku 2011 r. Żadna z ofert „nie spełniała wymagań kwalifikacyjnych”. Ogłoszono kolejny przetarg z jeszcze bardziej wyśrubowanymi warunkami. Firmy IT wystosowały 527 zapytań z prośbą o ich sprecyzowanie. Asseco Poland wysłało zaś listy do zarządu Enei i ministerstwa skarbu. „Brak procedury odwoławczej oraz innych elementów gwarantowanych w postępowaniach prowadzonych w oparciu o Ustawę o Zamówieniach Publicznych, przy zakupach o wartości kilkudziesięciu milionów złotych budzi nasz ogromny niepokój.” We wrześniu 2012 r. kontrakt o wartości 59,8 mln zł zdobyło Infovide-Matrix.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu