Energetyka czerpie z chmury

Partnerem publikacji jest SAP
opublikowano: 04-01-2022, 11:17

Cyfryzacja sektora energetycznego to coraz głośniejszy temat. Według danych Instytutu Jagiellońskiego wdrożenie chmury obliczeniowej w energetyce zapewni oszczędności sięgające 60 proc.

Z technologii cloud IT już korzystają giganci branży utilities, a także mniejsze podmioty. Grupa Veolia, największy w Polsce prywatny operator sieci ciepłowniczych, zdecydowała się na całościową transformację biznesu i implementację najnowszych rozwiązań chmurowych będących elementem programu RISE with SAP

Kolejne dane wskazują, że przyspieszenie adopcji chmury pomoże w rozwoju rodzimej gospodarki. Według danych McKinsey & Company wdrożenie technologii cloud na szeroką skalę może wygenerować wartość dodaną w wysokości 121 mld zł, czyli odpowiadającą 4 proc. rocznego PKB Polski w 2030 roku. By dorównać poziomowi najbardziej zaawansowanych gospodarek, Polska powinna do tego czasu notować roczny wzrost adopcji chmury na poziomie 50-60 proc. Jak firmy działające na lokalnym rynku radzą sobie z wdrażaniem strategii cloud?

Według ekspertów EY, tylko co trzecia organizacja w sektorze energetycznym wykorzystuje rozwiązania chmurowe. Podmioty, które rozpoczynają proces migracji, rozumieją jednak, że nie jest to krótkotrwały trend. Środowisko cloud postrzegane jest obecnie jako podstawowy element biznesu odpornego na światowe kryzysy. Badanie przeprowadzone na zlecenie SAP pokazuje, że wśród polskich przedsiębiorstw o wysokim poziomie cyfryzacji jedynie mniej niż połowa odnotowała spadek sprzedaży w 2020 roku.

Droga do chmury

Społeczne, gospodarcze i klimatyczne zmiany skłaniają firmy do opracowywania nowych planów działania oraz inteligentnych produktów spełniających oczekiwania rynku. Grupa Veolia w 2021 r. zdecydowała się na całościową transformację biznesu i przeniesienie kluczowych procesów on-premise ERP do SAP S/4HANA Cloud. Strategia cyfryzacji idzie w parze z transformacją ekologiczną, polegającą na zmianie sposobów produkcji oraz konsumpcji energii. Dzięki systemom w chmurze, firma będzie mogła zaoszczędzić ponad 50 proc. swojej energii pierwotnej. Jak tłumaczy Luiz Hanania, wiceprezes zarządu, zastępca dyrektora generalnego Grupy Veolia w Polsce, dyrektor ds. finansowych, efektywności operacyjnej, transformacji cyfrowej i innowacji na Strefę Europy Środkowo-Wschodniej, „ślad węglowy Grupy to nie tylko pochodna paliwa, którego używa się do produkcji energii, ale także skutek utrzymania innych systemów w przedsiębiorstwie”.

— Nowoczesne firmy, takie jak Veolia, do skutecznego działania potrzebują elastyczności i zwinności. Jako pierwsza z firm energetycznych w Polsce wdrażamy rozwiązania chmurowe SAP do zarządzania wszystkimi zasobami w przedsiębiorstwie, obejmujące kluczowe procesy biznesowe, co pozwoli nam na harmonizację i wystandaryzowanie szeregu procesów. Zintegrujemy różne aplikacje w jednej oraz rozbudujemy nasze możliwości analiz, co przełoży się na efektywne i szybkie decyzje biznesowe. Jest to szczególnie ważne w przypadku naszej grupy w Polsce, w skład której wchodzi wiele spółek w całym kraju — mówi Luiz Hanania.

Grupa Veolia, dostarczająca energię i usługi wodno-kanalizacyjne dla trzech mln Polaków, skorzysta z rozwiązań RISE with SAP — programu, którego celem jest wspieranie całościowej transformacji firm w inteligentne przedsiębiorstwa, a także certyfikowanej przez SAP infrastruktury warszawskiego regionu Google Cloud. Implementacja narzędzi chmurowych pozwoli na szybsze raportowanie, zaawansowane analizy w czasie rzeczywistym i ograniczenie śladu danych o połowę, a także stałe optymalizowanie, modernizowanie oraz przekształcanie procesów.

— Koncepcja chmury to jeden z największych impulsów do rozwoju i element przewagi konkurencyjnej. Pozwala zachować wydajność biznesową przy jednoczesnym otwarciu na nowe strumienie zysku. Samo przeniesienie operacji do środowiska cloud nie okaże się jednak efektywne, jeśli nie będzie wiązało się z wypracowaniem nowej kultury, której sercem są innowacje. Stąd, by stać się wydajnym, zwinnym i inteligentnym przedsiębiorstwem potrzeba całościowej konwersji – Business Transformation-as-a-Service. Grupa Veolia w Polsce jest przykładem firmy, która ze wsparciem RISE with SAP holistycznie i skutecznie przeprojektowuje procesy, tym samym wyprzedzając swoją branżę — mówi Thomas Duschek, prezes i dyrektor zarządzający SAP Polska.

Chmura napędza biznes

Analitycy Gartnera przewidują, że globalne przychody z chmury obliczeniowej wyniosą 474 miliardy dolarów w 2022 roku, co oznacza wzrost z 408 miliardów dolarów w 2021. Obecnie prawie wszystkie procesy biznesowe mogą być realizowane w środowisku cloud IT, a zgodnie z wizją transformacji cyfrowej do 2030, opracowaną przez Komisję Europejską, za dziesięć lat 75 proc. europejskich przedsiębiorstw powinno korzystać z chmury, sztucznej inteligencji czy big data.

Dlatego SAP stawia na elastyczne rozwiązania cloud-first. W 2022 roku firma będzie pracować nad dalszym przekształcaniem polskich organizacji w inteligentne przedsiębiorstwa, dzięki mądremu wykorzystaniu chmury. Jednym z narzędzi do tego jest program RISE with SAP, który oferuje holistyczną transformację biznesową, przenosząc istniejące procesy ERP z rozwiązań on-premise do SAP S/4HANA Cloud.

Choć około 40 proc. firm oraz organizacji wciąż otwarcie przyznaje się do braku odpowiedniej wiedzy i świadomości na temat korzyści płynących z wykorzystania rozwiązań cloud IT, nie ma wątpliwości, że chmura jest przyszłością biznesu. W przypadku branży energetycznej, jak dodaje Luiz Hanania „czwarta rewolucja przemysłowa, niosąca za sobą nowe technologie, daje możliwość podejścia w sposób innowacyjny do tematu kryzysu klimatycznego”. Według badań SAP wykorzystanie odpowiednich narzędzi cyfrowych może zagwarantować firmom energetycznym 8-10 proc. redukcję kosztów produkcji oraz magazynowania energii.

Według danych McKinsey & Company wdrożenie technologii cloud na szeroką skalę może wygenerować wartość dodaną w wysokości 121 mld zł, czyli odpowiadającą 4 proc. rocznego PKB Polski w 2030 roku. By dorównać poziomowi najbardziej zaawansowanych gospodarek, Polska powinna do tego czasu notować roczny wzrost adopcji chmury na poziomie 50-60 proc.

Dzięki systemom w chmurze, firma będzie mogła zaoszczędzić ponad 50 proc. swojej energii pierwotnej. Jak tłumaczy Luiz Hanania „ślad węglowy Grupy to nie tylko pochodna paliwa, którego używa się do produkcji energii, ale także skutek utrzymania innych systemów w przedsiębiorstwie”.

Koncepcja chmury to jeden z największych impulsów do rozwoju i element przewagi konkurencyjnej. Pozwala zachować wydajność biznesową przy jednoczesnym otwarciu na nowe strumienie zysku. Samo przeniesienie operacji do środowiska cloud nie okaże się jednak efektywne, jeśli nie będzie wiązało się z wypracowaniem nowej kultury, której sercem są innowacje. Stąd, by stać się wydajnym, zwinnym i inteligentnym przedsiębiorstwem potrzeba całościowej konwersji – Business Transformation-as-a-Service.

Globalne przychody z chmury obliczeniowej wyniosą 474 miliardy dolarów w 2022 roku, co oznacza wzrost z 408 miliardów dolarów w 2021. Obecnie prawie wszystkie procesy biznesowe mogą być realizowane w środowisku cloud IT, a zgodnie z wizją transformacji cyfrowej do 2030, opracowaną przez Komisję Europejską, za dziesięć lat 75 proc. europejskich przedsiębiorstw powinno korzystać z chmury, sztucznej inteligencji czy big data.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Organizator

Puls Biznesu

Polecane