Energetyka nie chce obniżki cen

PAP
opublikowano: 17-12-2012, 06:58

Zdaniem szefów firm z branży energetycznej 20-proc. spadek cen energii na giełdzie, na której zaopatrują się przedsiębiorstwa sprzedające prąd dla 15 mln rodzin, nie uzasadnia obniżek najpopularniejszej taryfy G - ujawnia "Dziennik Gazeta Prawna".

Z informacji "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że URE odrzuci część wniosków taryfowych firm sprzedających prąd 15 mln rodzin.

Powód: choć cena energii kupowanej przez nie na giełdzie spadła od początku roku o 21 proc., żaden z pięciu największych graczy na rynku detalicznym nie zaproponował obniżek.

"Większość energii na ten rok spółka sprzedażowa kontraktowała w 2011 r., a wtedy cena wahała się jeszcze w okolicy 200 zł za MWh" - tłumaczy Dariusz Lubera, prezes Tauronu, drugiego pod względem wielkości gracza na rynku.

Dziś energię na 2013 r. można kupić nawet poniżej 170 zł za MWh. "Spodziewamy się jednak, że cena energii na giełdzie może w 2013 r. wzrosnąć choćby w wyniku polityki klimatycznej Komisji Europejskiej" - zastrzega Lubera.

"Nie widzę szans na żadne podwyżki" - mówi Marek Woszczyk, prezes URE, który zatwierdza stawki. Jak zapowiada, nieco wzrosnąć mogą jedynie opłaty za dostarczenie energii, które odpowiadają za połowę rachunku za energię.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu