Energetyka wspiera wyniki Orlenu

Tańszy gaz i brak przestojów sprawiły, że bloki gazowe Orlenu przyniosły rekordowe zyski. Zanieczyszczona ropa też pomogła wynikom koncernu.

Przez cały piątek notowania giełdowe PKN Orlen, największej polskiej firmy, utrzymywały się na kilkuprocentowym plusie, a spółka była liderem zwyżek. To efekt zaskoczenia rynku dobrymi wynikami finansowymi. W raporcie paliwowej grupy warto zwrócić uwagę na rekordowe rezultaty aktywów energetycznych, a także na pozytywny wpływ tzw. premii lądowej. O energetyce z entuzjazmem pisał w piątek na Twitterze Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Daniel Obajtek
Wyświetl galerię [1/2]

Daniel Obajtek Fot. WM

„W drugim kwartale jej udział w wyniku grupy to ok. 200 mln zł, co jest rekordem w historii koncernu” — podał Daniel Obajtek.

Najważniejszym aktywami energetycznymi Orlenu są dwa bloki gazowe: we Włocławku i w Płocku. Pierwszy miał w zeszłym roku przestój, a drugi rozruch.

— Pełen potencjał obu bloków ujawnił się więc dopiero w tym roku. Dodatkowy pozytywny wpływ miały niższe ceny gazu — wyjaśnia Łukasz Prokopiuk, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.

Koncern skorzystał też na wysokich premiach lądowych, czyli na upuście cenowym wynikającym z położenia polskichrafinerii blisko ropociągu Przyjaźń. Na ich wzrost wpłynął kryzys związany z pojawieniem się w ropociągu zanieczyszczonej ropy ze Wschodu.

— Gdy jednak porównamy początek trzeciego kwartału z drugim, widać pewne pogorszenie. To raczej sytuacja jednorazowa — tak przedstawiciele spółki tłumaczyli to na spotkaniu z analitykami.

— Wyższe premie lądowe to też efekt struktury polskiego rynku i m.in. popytu na diesla, którego brakuje, więc potrzebny jest import. Import jest zaś kosztowny, co znajduje odzwierciedlenie w premiach — tłumaczy Łukasz Prokopiuk.

Orlen nie tracił też w tym roku pieniędzy na nieplanowanych przestojach produkcyjnych, co zdarzyło się rok temu.

— W tym roku warto zwrócić uwagę na wyjątkowo wysoki poziom produkcji i uzysku — uważa Łukasz Prokopiuk.

Z raportu wynika, że w drugim kwartale Orlen wypracował 2,7 mld zł zysku EBITDA według LIFO (z uwzględnieniem zapasów), co oznacza wzrost o ponad 600 mln zł w porównaniu do ubiegłego roku. Najważniejszym projektem Orlenu jest w tym roku fuzja z Lotosem. Zarząd koncernu podał, że decyzji Komisji Europejskiej w sprawie połączenia spodziewa się do końca roku. Z kolei 7 sierpnia KE powinna się wypowiedzieć w sprawie złożonego wniosku o zgodę na koncentrację.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu