Erg wieści milionowe zyski

Zbigniew Kazimierczak
24-02-2006, 00:00

Prognoza śląskiej firmy mówi o 3,5 mln zł zysku w tym roku. To minimum, bo mogą dojść ekstradodatki.

Zakłady Tworzyw Sztucznych Ząbkowice Erg zapowiadają na ten rok 3500-procentowy wzrost zysku netto. Brzmi sensacyjnie, ale tak nie jest, bo w 2005 r. spółka zarobiła zaledwie 100 tys. zł.

— Ubiegły rok był kompletnie anormalny z powodu rozchwiania cen surowców. Teraz jest spokojnie, a my zaczynamy zbierać efekty kilkuletnich inwestycji — mówi prezes Jarosław Lenartowski.

Przebudowa produktowa

Zgodnie z prognozą, przychody Ząbkowic wzrosną w 2006 r. o ponad 31 proc. — do 59 mln zł, a zysk operacyjny ma wynieść 5,8 mln zł.

— Poprawa wyników to efekt uruchomienia produkcji na nowych maszynach, które nastawione są na bardziej przetworzone, a więc i wyżej rentowne wyroby. Chodzi m.in. o folie trójwarstwowe czy obudowy do akumulatorów. Spółka jest po głębokiej przebudowie produktowej — tłumaczy prezes.

Zapewnia, że podane liczby zostały skalkulowane na podstawie ostrożnych szacunków i realizacja prognozy jest bardzo prawdopodobna. W dodatku spółka jest praktycznie niezależna od kursów walutowych. A jeżeli już, to sprzyja jej słabe euro, bo krajowi producenci surowców, jakie wykorzystują Ząbkowice przy ustalaniu cen, kierują się ich światowym poziomem.

Przekroczą 6 milionów

— Prognozę przygotowaliśmy na podstawie tego, co jest zależne od nas, i dotyczy ona tylko osiągnięć jednostkowych — deklaruje prezes.

A to oznacza, że w sprzyjających okolicznościach zyski grupy mogą być znacznie wyższe. Przecież Erg przejął kilka miesięcy temu Fleksokolor. Ten zaś ma w tym roku osiągnąć 13 mln zł sprzedaży i 1 mln zł zysku. Z tej kwoty 800 tys. zł przypadnie Ząbkowicom. W przedstawionych szacunkach nie są też ujęte efekty kolejnej akwizycji, która jest w drodze, a także planowanej sprzedaży wydziału taśm. Ta transakcja jest przedmiotem negocjacji. Prezes liczy, że przyniesie 1,5-2 mln zł zysku. Z prostego dodawania wychodzi więc, że śląska grupa może w tym roku zarobić nawet ponad 6 mln zł. A co dalej?

— Powinniśmy rosnąć o ponad 20 proc. rocznie. Przecież dopiero w 2007 r. nowe maszyny będą pracować przez okrągły rok — dodaje prezes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Erg wieści milionowe zyski