Ernst & Young myśli o Wrocławiu

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 10-06-2010, 00:00

Stolica Dolnego Śląska walczy o projekt z Pragą i Bukaresztem. Decyzja wkrótce.

Jest szansa nawet na tysiąc miejsc pracy w nowym centrum usług

Stolica Dolnego Śląska walczy o projekt z Pragą i Bukaresztem. Decyzja wkrótce.

Znów jest szansa na dużą inwestycję w centrum usług. Z informacji "PB" wynika, że projekt we Wrocławiu rozważa Ernst Young (EY).

— Firma chce otworzyć centrum, które będzie się zajmować różnymi procesami, w tym bardzo zaawansowanymi. To projekt strategiczny. Jest mowa o kilkuset pracownikach, lecz inwestycja jest rozwojowa. To może być nawet tysiąc osób — twierdzi źródło "PB".

Tę informację udało się nieoficjalnie potwierdzić u pracowników polskiego oddziału EY.

— Nie komentuję — mówi jednak Barbara Górska, rzecznik prasowy EY.

— Nigdy nie komentujemy negocjacji — wtóruje jej Tomasz Gondek z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Wrocław walczy z kilkoma europejskimi stolicami, m.in. Bukaresztem i Pragą. Warszawa podobno w ogóle nie była brana pod uwagę. Decyzję o inwestycji firma ma podjąć w ciągu miesiąca-dwóch i ogłosić ją jesienią.

EY to kolejna firma doradcza, która chce mieć centrum usług nad Wisłą, choć tu wypada powiedzieć: nad Odrą. Na początku roku otwarcie we Wrocławiu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Wiedzy, w którym ma pracować 100 specjalistów, ogłosiła firma McKinsey ("PB" informował o sprawie w listopadzie). Z kolei w kwietniu o centrum usług audytorskich na 250 osób w Katowicach powiedziała oficjalnie firma PricewaterhouseCoopers ("PB" pisał o tym w lutym). Wrocław może się także pochwalić wielkim projektem IBM — jesienią ubiegłego roku firma ogłosiła, że otworzy w stolicy Dolnego Śląska Centrum Dostarczania Usług IT.

— To McKinsey i IBM ściągnęły na Wrocław uwagę EY — twierdzi źródło "PB".

Obie firmy wpisują się w trend tworzenia w Polsce centrów outsourcingu wiedzy (KPO). Te usługi wymagają bardziej wykształconych pracowników, zaawansowanych analiz i narzędzi służących do podejmowania strategicznych decyzji. Specjaliści twierdzą, że rynek KPO na świecie będzie się rozwijać w tempie 45 proc. rocznie i jeszcze w tym roku osiągnie wartość 17 mld USD.

— Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce (ABSL) z radością wita każdą nową inwestycję tworzącą zaawansowane centrum, zwłaszcza usług KPO czy wsparcia decyzyjnego. Takie projekty budują atrakcyjność Polski i potwierdzają, że jest to najlepszy kraj dla tego typu inwestycji. Jeszcze rok temu nie było to takie pewne, a projektów nie było dużo. Teraz obserwujemy nową falę inwestycji, które ugruntują pozycję Polski — komentuje Jacek Levernes, szef ABSL.

— Wybór Wrocławia to dowód, że południowa Polska wzdłuż korytarza A4 to wielki potentat w outsourcingu w Europie Środkowej i Wschodniej. Spodziewam się, że ten region będzie się poszerzać o kolejne lokalizacje, tak jak stało się w Indiach — twierdzi Andrew Hallam, sekretarz generalny Aspire, organizacji zrzeszającej centra usług i centra IT w południowej Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane