Estonia nie chce mieć własnej kryptowaluty

opublikowano: 05-06-2018, 08:12
aktualizacja: 05-06-2018, 08:13

Władze Estonii zaprzeczyły, że kraj chce mieć własną kryptowalutę, o czym mówiono prawie rok temu. Twierdzą, że nigdy nie było to w planach.

W sierpniu ubiegłego roku, kiedy szybko rosła na świecie popularność kryptowalut, media informowały, że Estonia chce mieć własną kryptowalutę, a nawet ma już jej nazwę: estcoin. Mówił o tym wówczas Kaspar Korjus, dyrektor zarządzający krajowym programem tzw. e-rezydencji, który ma pozwalać np. na głosowanie przez Internet, czy zakładanie i prowadzenie biznesu w Estonii przez sieć. W powstaniu estcoina miał pomóc m.in. Vitalik Buterin, który w 2014 roku walnie przyczynił się do powstania Ethereum. Doniesienia z Estonii wywołały reakcję szefa Europejskiego Banku Centralnego. Prezes Mario Draghi powiedział, że żaden członek eurolandu nie może wprowadzać własnej waluty.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Obecnie rzeczniczka estońskiego rządu zaprzecza planom stworzenia krajowej kryptowaluty. Władze Estonii planują natomiast skorzystanie z technologii blockchain do cyfrowej identyfikacji mieszkańców kraju oraz odwiedzających go osób.

- Bardzo wierzymy w potencjał technologii blockchainu jako narzędzia rozwoju gospodarczego, upodmiotowienia i włączenia społecznego i zauważamy, że wiele prywatnych i publicznych instytucji na całym świecie również bada takie możliwości – powiedziała Triin Oppi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu