Estoński CIT czekają zmiany

opublikowano: 01-07-2021, 20:00

MF zapowiada, że do nowego ryczałtu, stosowanego od tego roku, będą uprawnione kolejne spółki.

Po bardzo krótkich doświadczeniach z tzw. estońskim CIT – bo można z niego korzystać od początku tego roku – już pada zapowiedź jego modyfikacji. Taki plan rząd wpisał do Polskiego Ładu. To nowe rozwiązanie, czyli ryczałt od dochodów spółek kapitałowych, nie okazało się strzałem w dziesiątkę, jak mówią eksperci Crido.

W zasadzie tego się spodziewano. Proponowane zmiany wydają się odpowiedzią na zgłaszane wcześniej uwagi do zasad, którymi m.in. ograniczono grupę przedsiębiorców potencjalnie zainteresowanych tym ryczałtem.

Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów (MF) od 2022 r. do katalogu firm uprawnionych do estońskiego CIT zostaną dopisane spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne.

– Ponadto mają z niego korzystać wszystkie uprawnione do niego podmioty bez względu na ich wielkość. Zniknie bowiem limit przychodów wynoszący 100 mln zł – podkreśla Krzysztof Borkowski, menedżer w Crido.

MF planuje też m.in. zniesienie obowiązkowego inwestowania. Niemniej takie przedsięwzięcia – jak zauważa Krzysztof Borkowski – przyniosą określone korzyści. Dla dużych podmiotów wzrost nakładów inwestycyjnych o co najmniej 50 proc. w okresie dwuletnim lub 110 proc. w czteroletnim może obniżyć ryczałt o 5 pkt proc., czyli do 20 proc. Natomiast podatnicy mali oraz rozpoczynający działalność będą opodatkowani stawką nominalną 15 proc., niezależnie od prowadzonych inwestycji.

Decyzja o przejściu na estoński CIT oznacza stosowanie go przez 4 lata. Po każdym takim okresie można go kontynuować. Jednak podatnik, który korzysta z tego ryczałtu po raz pierwszy i uzna, że chce z niego zrezygnować, ma prawo wycofać się z niego w każdym roku.

Weź udział w webinarze “Amortyzacja środków trwałych”, 30 sierpnia 2021 >>

Wyjście z ryczałtu lub utrata prawa do niego może wiązać się z zapłatą podatku od zysków zatrzymanych w trakcie korzystania z estońskiego CIT. To także zostanie poddane zmianom.

– Aktualnie podatek ten może zostać zapłacony w ratach, maksymalnie w ciągu 3 kolejnych lat. Zgodnie z zapowiedziami moment płatności zostanie skorelowany z przekazaniem zysku, niezależnie od jego formy. Będzie to 20. dzień kolejnego miesiąca po miesiącu dystrybucji i nie później niż 20. dzień siódmego miesiąca roku, w którym tego dokonano – wyjaśnia Marcin Tadrzak, starszy konsultant w Crido.

Zwraca uwagę, że MF w nowych planach nie skupia się wyłącznie na estońskim CIT, ale też na alternatywnym do niego rozwiązaniu, wprowadzonym również od tego roku. Jest nim możliwość tworzenia specjalnego funduszu na cele inwestycyjne, wyodrębnionego w kapitale, dzięki któremu można szybciej rozliczyć wydatki na inwestycje.

– Z tego rozwiązania, przysługującego obecnie tylko spółkom kapitałowym, mają korzystać również spółki komandytowe, komandytowo-akcyjne, jak i a spółdzielnie – mówi Marcin Tadrzak.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane