ET po decyzji SN chce odzyskać kontrolę nad PTC

opublikowano: 19-01-2007, 13:45

ET uważa się za właściciela 48 % udziałów PTC, operatora sieci Era. Elektrim podkreśla, że decyzja sądu została podjęta ze względów formalnych.

Elektrim Telekomunikacja (ET), spółka kontrolowana przez francuski koncern Vivendi, po czwartkowej decyzji Sądu Najwyższego zapowiada, że podejmie działania, by odzyskać faktyczną kontrolę nad 48 % udziałów Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), operatora sieci Era. ET uważa się za właściciela tego pakietu. Elektrim podkreśla, że decyzja sądu została podjęta ze względów formalnych.

„Na podstawie wczorajszej decyzji Sądu Najwyższego w Warszawie należy jednoznacznie stwierdzić że właścicielem 48 procent udziałów w PTC jest Elektrim Telekomunikacja. Spółka podejmie właściwe kroki, by odzyskać faktyczną kontrolę nad tym pakietem” – powiedział agencji ISB Aleksander Kobecki, rzecznik prasowy Elektrimu Telekomunikacja.

Sąd Najwyższy uznał w czwartek wniosek Elektrimu Telekomunikacja o kasację postanowienia o uznaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wyroku wiedeńskiego Trybunału Arbitrażowego. Sprawa trafi ponownie do rozpatrzenia przez sąd pierwszej instancji.

Po wyroku Vivendi zapowiedziało też, że będzie kontynuowało wszystkie postępowania mające na celu obronę praw spółki w odniesieniu do udziałów w PTC.

„Vivendi zamierza kontynuować wszystkie procedury rozpoczęte wcześniej w Polsce i innych krajach (takich jak Francja, Szwajcaria oraz Wielka Brytania i USA), a w szczególności skargi przed federalnym sądem stanu Waszyngton w USA” – podało Vivendi na swojej stronie internetowej.

Wyrok Trybunału Arbitrażowego w Wiedniu był jednym z kluczowych postanowień w sporze między Elektrimem Telekomunikacja, Deutsche Telekom i Elektrimem o 48% udziałów PTC.

Wyrok z Wiednia był już prawomocnie uznany na terytorium Polski. Następnie inny sąd uznał, że DT w sposób ważny wykonało opcję call na udziały w PTC, ponieważ Elektrim nie wypełnił obowiązków wynikających z postanowienia wiedeńskiego trybunału.

Elektrim uznał tę ostatnią decyzję, a DT zapłacił polskiej firmie 600 mln euro za 48% udziałów PTC nabytych w drodze wykonanej we wrześniu opcji call. Tym samym według DT i Elektrimu, Deutsche Telekom posiada obecnie 97% udziałów polskiego operatora.

Czwartkowy wyrok otwiera na nowo postępowanie w sprawie uznaniu wyroku z Wiednia w Polsce. Wyroku nie komentuje Elektrim, który dzięki środkom otrzymanym za udziały w PTC od Deutsche Telekom spłacił swoich obligatariuszy.

„Decyzja sądu jest podjęta ze względu formalnych i wraca do pierwszej instancji. Przejdziemy jeszcze raz cała procedurę” – powiedziała ISB Ewa Bojar, rzecznik Elektrimu.

Dodała, że Sąd Najwyższy zwrócił uwagę na formalne uchybienia, np. takie, iż podczas posiedzenia w Sądzie Okręgowym mimo wymiany przewodniczącego składu sędziowskiego wyrok zapadł jeszcze na tej samej rozprawie. Ponadto według sądu Elektrim Telekomunikacja powinien być uczestnikiem, a nie jedynie interwenientem podczas postępowania w sprawie o uznanie wyroku.

(ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane