Euro jest pod presją

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 27-02-2013, 00:00

Dzień po wyborach parlamentarnych we Włoszech wspólna waluta odreagowała poniedziałkowe osłabienie.

Kurs EUR/ USD osiągnął maksimum na 1,3120. Ponadto euro nieznacznie umocniło się wobec wszystkich walut z grona G10, oprócz koron: duńskiej i szwedzkiej. Wciąż utrzymują się jednak czynniki, które negatywnie wpływać będą na wartość wspólnej waluty. Należą do nich m.in.: zagrażająca reformom oszczędnościowym sytuacja polityczna we Włoszech, wciąż pojawiające się głosy w Rezerwie Federalnej o zmniejszeniu lub wcześniejszym zakończeniu trwającego obecnie programu skupu aktywów oraz rozwiane nadzieje rynku na zaostrzenie polityki monetarnej EBC. Testem dla rynku będzie dzisiejsza aukcja włoskich 5- i 10-letnich obligacji o łącznej wartości 6,5 mld EUR. Niski popyt może stać się pretekstem do wyprzedaży euro i spadków kursu EUR/USD.

Na wartości stracił złoty. Kurs EUR/PLN osiągnął maksimum na 4,1730, a USD/PLN na 3,20. Złoty pokazał, że jest bardzo podatny na nastroje na rynkach światowych. Taniejące obligacje peryferyjnych krajów strefy euro oraz zniżkujące średnio o 1,5 proc. główne indeksy europejskich giełd to warunki niesprzyjające polskiej walucie. W najbliższych dniach kurs EUR/PLN pozostanie stabilny w okolicach 4,17. Jeżeli eurodolar pogłębi spadki, złoty nieunikanie deprecjacji wobec dolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski, DM TMS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy