Euro ponownie pod presją

Anna Jacewicz
17-02-2009, 11:41

Rynki akcji ulegają ponownie presji sprzedających, a czynniki ryzyka odstraszają od zakupów. Inwestorzy spodziewają się niższych cen w przyszłości i dlatego akcje powinny być w najbliższym czasie pod presją. Ostatnio pojawiło się kilka pozytywnych sygnałów z realnej gospodarki (amerykańskiej), ale w centrum uwagi są nadal kłopoty banków.

Jaskółką nadziei dla rynków są dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, które pokazują silny wzrost obrotów na rynku w ostatnich miesiącach. Przy znaczących przecenach domów w wielu stanach  znalazło się wielu chętnych na zakup. Duży popyt to warunek konieczny stabilizacji cen, a stabilizacja cen to zbawienie dla banków. Pesymizm jednak obecnie przeważa, a rynki mają tendencję do "przestrzeliwania".

Kolejnym źródłem kłopotów tym razem dla europejskich banków jest ich znaczące zaangażowanie w krajach Europy Środkowej i Wchodniej. Problem jest na tyle duży, że część banków od dłuższego czasu lobbuje na rzecz interwencji w regionie w celu jego stabilizacji. Sentyment do regionu jest bardzo zły, co przekłada się na silne osłabienie lokalnych walut, m.in. złotego. Specyfika każdego kraju jest inna, ale problem w gruncie rzeczy sprowadza się do nadmiernego zadłużenia w walutach obcych (w Polsce franki i opcje walutowe na euro) oraz silnego załamania eksportu. Sytuacja  będzie się pogarszać w miarę wzrostu bezrobocia i narastania napięcia społecznego. Waluty regionalne przestaną się osłabiać, gdy inwestorzy zagraniczni dojdą do wniosku, że lokalne aktywa są atrakcyjne z punktu widzenia inwestycji długoterminowych. Drugim warunkiem jest wzrost apetytu na ryzyko. Cała sytuacja wpływa negatywnie na notowania euro, które ponownie znalazło się pod presją sprzedających. W najbliższym czasie spodziewamy się kontynuacji tego trendu. 
 

EUR/PLN

Trend spadkowy na złotym przyśpiesza, a nastroje na rynku są minorowe. Sławiński z RPP zasugerował nie wprost w swojej wypowiedzi możliwość interwencji walutowej, której celem byłoby zwiększenie ryzyka spekulacji przeciwko złotemu. Jest to chyba pierwsza tak bezpośrednia wypowiedź w kwestii kursu złotego. Trudno powiedzieć na ile groźba interwencji zadziała odstraszająco i czy rzeczywiście NBP zdecyduje się w pewnym momencie na interwencję. Rosja od wielu tygodni bezskutecznie próbuje powstrzymać osłabienie rubla mając do dyspozycji znacznie większe rezerwy walutowe niż Polska.
 
EUR/USD

Sentyment do euro pogarsza się z kilku powodów. Najważniejszym z nich jest duża ekspozycja banków europejskich na kraje z Europy Środkowej i Wschodniej. Załamanie się gospodarek takich krajów jak Ukraina, Łotwa, Litwa czy Rosja oraz destabilizacja lokalnych walut wpływają negatywnie na kondycję dużych banków m.in. austriackich, greckich, szwedzkich. Ten czynnik ryzyka będzie w najbliższym czasie wpływał negatywnie na notowania euro szczególnie do dolara (banki amerykańskie nie mają ekspozycji na ten region). Najbliższym celem trendu spadkowego będzie wydłużenie fibo przy 1,2475, a kolejnym 1,2307.   

GBP/USD

Silne zachowanie dolara przekłada się na kolejną próbę przebicia wsparcia na GBP/USD. Funt zachowuje się relatywnie lepiej od euro. Eurofunt ponownie zaczyna zniżkować, co powinno się przekładać na relatywną stabilizację notowań funta do dolara. Brytyjskie banki mają mniejszą ekspozycję oe europejskich na region Europy Środkowej i Wschodniej. W najbliższym czasie spodziewamy się dalszej stabilizacji notowań funta do dolara i silniejszego zachowania funta do euro.     

USD/JPY

Słabe dane z gospodarki japońskiej oraz dymisja ministra finansów Nakagawy wpływają negatywnie na notowania jena w relacji do dolara. Z drugiej strony pogarszający się sentyment na rynkach akcji jest czynnikiem pozytywnym dla jena, ale przekłada się głównie na umocnienie japońskiej waluty do euro, funta, dolara australijskiego i nowozelandzkiego. Strefa 92-93 działa jako opór techniczny. Pierwszym wsparciem jest 90.

Anna Jacewicz
Dom Maklerski IDM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Jacewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Euro ponownie pod presją