Euro umacnia się dzięki Holandii i Fed

Marek Druś
opublikowano: 16-03-2017, 07:05
aktualizacja: 16-03-2017, 07:06

Wynik wyborów w Holandii i osłabienie dolara po decyzji Fed spowodowały umocnienie euro, donosi Reuters.

W środowych wyborach parlamentarnych w Holandii najwięcej, 31 mandatów zdobyła Centroprawicowa Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Ruttego. Populistyczna, antyislamska i antyeuropejska Partia na rzecz Wolności Geerta Wildersa (PVV) zdobyła 19 mandatów ze 150.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Tymczasem Fed podwyższył w środę zgodnie z oczekiwaniami główną stopę procentową. Podtrzymał także prognozę jeszcze dwóch podwyżek w tym roku. To spowodowało osłabienie dolara, bo przed decyzją spekulowano, że bank centralny może zasygnalizować jeszcze trzy podwyżki w tym roku.

Euro umacniało się ze środy na czwartek o 1,2 proc. do 1,0746 USD. Jest najmocniejsze od pięciu tygodni.

- Umocnienie euro było spowodowane pierwszą reakcją na exit polls w Holandii. Może umacniać się dalej kiedy macierzysty, europejski rynek zacznie pracować – komentował Masafumi Yamamoto, główny strateg walutowy Mizuho Securities w Tokio.-  Jak dużo może się umocnić euro będzie teraz zależeć od tego, jak wybory w Holandii wpłyną na wybory prezydenckie we Francji, na przykład redukując poparcie dla Marine Le Pen. Euro może się umocnić także jeśli zmniejszy się dziś spread między obligacjami Francji i Niemiec – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu