Euro zyskuje na wartości po serii danych

Łukasz Ogórek, DM IDMSA
17-07-2013, 11:21

W dniu wczorajszym obserwowaliśmy spore umocnienie euro względem dolara. Europejska waluta zyskała ponad 100 pipsów względem amerykańskiej.

Tak mocne odreagowanie podyktowane było serią wczorajszych danych makro. Początkowo dane z Niemiec (spadek indeksu instytutu ZEW do poziomu 36,3 pkt., wobec poprzedniego odczytu 38,5 pkt.) mogły wskazywać słabość euro,  lecz rynek wyraźnie to zignorował. Po południu otrzymaliśmy dobre dane z USA wskazujące na wzrost produkcji przemysłowej w czerwcu (odczyt: 0,3%, poprzedni odczyt: 0%) co również podziałało pro – wzrostowo na euro. Dopiero ok. godz. 20 na wykresie godzinowym EURUSD zaczęły pojawiać się świece spadkowe, świadczące o wyczerpaniu się popytu na eurodolara. Dzisiejsze popołudnie może okazać się niezwykle emocjonujące. O godzinie 16 Ben Bernanke przedstawi Komisji ds. Usług Finansowych w Izbie Reprezentantów, raport za ostatnie pół roku nt. polityki monetarnej. Drugim ważnym wydarzeniem za oceanem będzie wieczorna publikacja Beżowej Księgi.

Sporo informacji otrzymaliśmy również z naszego rynku. O godz. 14 nastąpiła publikacja inflacji w Polsce. Odczyt inflacji bez cen żywności i energii na poziomie 0,9% okazał się lepszy niż zakładała prognoza 1%. Spadek inflacji oraz wzrost przeciętnych wynagrodzeń okazały się katalizatorem wzrostu wartości naszej waluty. Rynek zignorował nawet informacje o sporym deficycie budżetowym publikowane w dniu wczorajszym.         


EURUSD

Na wykresie 4 godzinnym EURUSD wygenerowany został techniczny sygnał kupna. Para wybiła się z formacji flagi. Oznacza to że możemy spodziewać się dalszych wzrostów na parze EURUSD. Zasięg formacji wskazuje poziom 1,3470. Najbliższe wsparcie to dolne ograniczenie formacji w rejonie 1,2980 – 1,3000.

GBPPLN

Na wykresie dziennym GBPPLN wygenerowany został techniczny sygnał sprzedaży. Para wybiła się dołem z chmury Ichimoku na poziomie 4,9226. Sygnał potwierdzają pozostałe elementy Ichimoku. Najbliższe wsparcie stanowi dołek z maja tego roku na poziomie 4,8570. Najbliższy opór stanowi senkou span B na poziomie 4,9226

USDCAD

Na wykresie 8 godzinnym USDCAD znajduje się w chmurze Ichimoku. Oznacza to dużą niepewność wśród inwestorów. Najbliższe wsparcie stanowi senkou span B na poziomie 1,0371. Najbliższy opór stanowi senkou span A na poziomie 1,0527.

AUDUSD

Na wykresie dziennym  AUDUSD znajduje się w silnym trendzie spadkowym. Najbliższe wsparcie stanowi ostatni dołek na poziomie 0,9. Najbliższy opór stanowi kijun sen na poziomie 0,9331.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ogórek, DM IDMSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Euro zyskuje na wartości po serii danych