Euroodsiecz dla GPW

opublikowano: 27-08-2018, 22:00

WIG20 rośnie jak na drożdżach, bo pomaga mu decyzja firmy indeksowej, wprowadzająca kilka blue chipów na salony.

24 września FTSE Russell włączy 37 spółek do kilku indeksów, pieczętując promocję polskiego rynku do rodziny rynków rozwiniętych (developer) z grupy wschodzących (emerging). To — paradoksalnie — oznaczać będzie kapitału od akcji z GPW, który Piotr Jusiński, analityk Ipopema Securities, szacuje na równowartość 0,62 mld USD, czyli 2,27 mld zł. To dlatego, że udział Polski w indeksie FTSE Russell All Cap Developed wyniesie 0,154 proc., wobec 1,33 proc., jaki nasz kraj ma w podobnym indeksie, tyle że liczonym dla rynków wschodzących. Piotr Jusiński uważa, że najbardziej zagrożone przy okazji reklasyfikacji są akcje Grupy Azoty, Banku Handlowego, mBanku, Banku Millennium i Bogdanki.

Tymczasem WIG20 mocno zyskuje w ostatnich dniach, w czym pomogła decyzja innej firmy, dystrybuującej indeksy — Stoxx, która również przenosi Polskę do grona rynków rozwiniętych, ale w odróżnieniu od FTSE powinno to mieć jednoznacznie pozytywny wpływ na notowania wybranych walorów.

— Już od poniedziałku 20 sierpnia widać zwiększone zainteresowaniepolskimi akcjami po tym, jak pojawiły się opracowania o włączeniu akcji prawdopodobnie ośmiu największych polskich spółek do indeksu Euro Stoxx 600 i jego sektorowych subindeksów. Popyt na te akcje mógłby potencjalnie zrównoważyć podaż, wynikającą z reklasyfikacji Polski z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych, zapowiedzianą przez FTSE Russell. Efekt na rynku to wzrost WIG20 w nieco ponad tydzień o około 150 pkt. — komentuje Andrzej Domański, członek zarządu i zarządzający w Eques Investments TFI.

Listę spółek, które FTSE Russell uwzględni w indeksach, znajdziesz na pb.pl. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil ZAtoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu