Europa oddaje środowe zwyżki

Bloomberg, CNN, PAL
05-03-2009, 13:47

Europejskie parkiety oddają w czwartek wczorajsze wzrosty. Przyczyniło się do tego kilka rzeczy.

Wczorajsza wypowiedź premiera Chin Wena Jiabao okazała się zbyt mało szczegółowa, aby utrzymać wzrosty spółek surowcowych. W środę Jiabao zapowiedział nowy plan stymulacyjny dla gospodarki. Cena surowca szybko wzrosła w związku z oczekiwaniami zwiększenia zużycia. To przełożyło się na niemal 14-proc. wzrosty notowań m.in. BHP Billiton i Rio Tonto. Na dzisiejszej sesji ww. spółki oddają zwyżki. Po godz. 13. ich kursy spadają o ok. 6 proc.

Tracą spółki lotnicze. British Airways zniżkuje o ponad 4 proc., po zapowiedzi, że spółce nie uda się poprawić wyników przed 2011 r. Blisko 5 proc. oddają papiery EasyJeta, który w ostatnim miesiącu odnotował 6,8-proc. spadek liczby pasażerów – do 3,2 mln.
W Niemczech o ponad 11 proc. zniżkują akcje Salzgittera. Producent wyrobów stalowych podał słabe prognozy na br. – spółka zapowiedziała, że uniknie straty brutto tylko jeśli nastąpi ożywienie gospodarcze.

Ostro pikuje kurs brytyjskiego ubezpieczyciela, spółki Aviva. Papiery tracą 34 proc. Spółka podtrzymała zapowiedzianą wcześniej dywidendę, ale jednocześnie poinformowała o stracie netto za ub.r. wynoszącej w przeliczeniu ok. 1,3 mld USD.

Inwestorzy europejscy i analitycy z uwagą czekają na decyzję ECB ws. stóp procentowych zapowiedzianą na godz. 13.45. Wcześniej Bank of England obniżył stopy procentowe o 50 pkt baz., do poziomu najniższego w historii, jednak ta informacja nie znalazła odzwierciedlenia w notowaniach na Starym Kontynencie.

Na kwadrans przed godz. 14. francuski CAC oddawał 2,33 proc. (2 613,31 pkt), niemiecki Dax 2,74 proc. (3 784,37 pkt), a brytyjski FTSE100 zniżkował o 2,61 proc. (3 550,62 pkt). Straty zmalały nieco po decyzji EBC dot. obniżki stóp procentowych. Na kilka minut przed godz. 14. CAC tracił 1,99 proc., Dax 2,49 proc., a FTSE100 2,20 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bloomberg, CNN, PAL

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Europa oddaje środowe zwyżki