Europa: producenci aut ciągną giełdy w dół

Artur Szymański
08-12-2003, 14:16

Rosnąca wartość euro w stosunku do dolara sprawia, że tracą akcje europejskich eksporterów. Umocnienie euro najbardziej odczuwają producenci samochodów – Volkswagen, DaimlerChrysler i BMW.

W poniedziałek euro po raz drugi w ciągu dnia osiągnęło rekordowo wysoki poziom względem dolara. Po godzinie 12 za wspólną walutę płacono ponad 1,22 USD. Europejscy inwestorzy przecenami akcji spółek eksporterów reagują na umacnianie się euro.

Najdotkliwiej odczuwają to producenci samochodów, dla których Stany Zjednoczone są istotnym rynkiem zbytu. Akcje Volkswagena i DaimlerChrysler spadają po około 1,4 proc., a BMW traci 1,1 proc. Przecena ich akcji ma duże przełożenie na cały niemiecki rynek papierów wartościowych. Na giełdzie we Frankfurcie indeks DAX traci w stosunku do piątkowego zamknięcia 1,3 proc. W mniejszym stopniu ale jednak spadają też ceny większości walorów w Paryżu i Londynie. CAC 40 obniża wartość o 0,9, a FT SE 100 – o 0,5 proc.

Spadkowemu trendowi próbują się przeciwstawić spółki telekomunikacyjne, po tym jak Moody's podwyższył ratingi dla kilku czołowych firm z branży. Akcje Orange pozostają na niezmienionym poziomie, a holenderski KPN rośnie o 0,2 proc. Spadków nie udało się jednak uniknąć France Telecom i Deutsche Telecom, które tracą odpowiednio 1 oraz 0,8 proc. Trend spadkowy przełamały natomiast akcje spółki telekomunikacyjnej Cable & Wireless. Brytyjski operator poinformował, że skorzystał z amerykańskiego prawa upadłościowego, aby pozbyć się swoich aktywów w USA. Inwestorzy powitali tę wiadomość wzrostem notowań spółki o 7,15 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europa: producenci aut ciągną giełdy w dół