Europa Zachodnia nie płaci w terminie

opublikowano: 04-06-2013, 00:00

W ciągu roku drastycznie wzrosła liczba należności, których firmom nie udało się odzyskać — w handlu międzynarodowym aż o 74,1 proc.

To jeden z wniosków najnowszego wydania Barometru Praktyk Płatniczych, przygotowanego na zlecenie firmy Atradius. W badaniu wzięło udział 3 tys. respondentów z 14 krajów Europy Zachodniej. Wynika z niego, że sytuacja ekonomiczna w tej części Europy nieznacznie się polepszyła w ciągu ostatnich 12 miesięcy, ale perspektywy trwałego ożywienia nadal są odległe. Sytuacja ta przekłada się na opóźnienia w płatnościach, których główną przyczyną jest niższa płynność finansowa i ograniczony dostęp firm do pieniędzy. Przy tym opóźnienia z tego powodu częściej pojawiają się w przypadku handlu krajowego (61,11 proc. respondentów zgłaszających problem) niż zagranicznego (46,92 proc.). Na podobnym poziomie jak w 2012 r. utrzymuje się zainteresowanie firm ubezpieczeniem kredytu kupieckiego. Istotny wpływ na ten wynik ma utrzymujący się na zbliżonym poziomie co w ub.r. wskaźnik niezapłaconych w terminie faktur. Średnia liczba opóźnionych płatności spadła z 30,6 proc. w 2012 r. do 30,1 proc. w br. w przypadkukrajowych kontrahentów, ale wzrosła o 1,8 pkt proc. w przypadku transakcji międzynarodowych, do 28,8 proc. Drastycznie natomiast zwiększyła się liczba należności, których firmom nie udało się odzyskać — w przypadku handlu krajowego o 42,9 proc. (do 5 proc.), a międzynarodowego aż o 74,1 proc. (do 4,7 proc.). Budowa lub utrzymywanie długofalowych relacji handlowych nadal są kluczowym powodem oferowania kredytu kupieckiego dla 42,1 proc. respondentów handlujących wewnątrz kraju oraz 37,3 proc. tych, którzy mają kontrahentów międzynarodowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy