Europa zapłaci 1 bln USD rachunków za energię

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 12-01-2022, 18:00

Wartość tegorocznych rachunków za energię w Europie będzie najwyższa od dekady i sięgnie 1 bln USD, szacują analitycy Citigroup, na których powołuje się agencja Bloomberg.

Fot. Steve Buissinne/Pixabay

Analitycy oparli swoje wyliczenia na bieżących cenach terminowych i oczekują, że w 2022 r. całkowity rachunek za energię „pierwotną” w Europie sięgnie 1 bln USD. To ponad trzy razy więcej niż w roku ubiegłym i dwa razy więcej niż w 2019 r. przed wybuchem pandemii.

Tak drastyczny wzrost opłat związany jest z hiperinflacją cen gazu ziemnego oraz energii i dotknie on zarówno przedsiębiorstwa, jak i gospodarstwa domowe.

Analitycy podkreślają, że o ile poprzednie szczyty w opłatach implikowane były wysokimi cenami ropy naftowej, obecnie to „zasługa” kosztów ogrzewania i energii zasilającej wszystko, w wszystko ma na celu pomoc w redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Gaz i elektryczność stają się w Europie zaporowo drogie – napisali analitycy Citigroup wskazują, że przemysł i konsumenci będą musieli dokonać trudnych wyborów dotyczących zużycia energii.

Sytuację z wysokimi cenami komplikuje fakt, że kontynent boryka się z poważnym kryzysem energetycznym będącym następstwem najniższych od co najmniej dekady zapasów gazu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane