Europay oraz MC połączą siły

Paweł Zielewski
opublikowano: 07-06-2001, 00:00

Europay oraz MC połączą siły

Europay International i Master-Card International ogłosiły oficjalny zamiar połączenia. W świecie globalnych płatności elektronicznych nowa organizacja pod względem liczby dokonanych transakcji i ich wartości wyprzedzi absolutnego dotychczas lidera — Visę.

Dwie nastawione przede wszystkim na europejski rynek organizacje kartowe Europay i MasterCard podpisały wstępne porozumienie o fuzji, co w pełni pozwoli im na zrealizowanie ambicji stworzenia globalnego systemu płatności kartowych. Na pełną fuzję trzeba jednak jeszcze poczekać. W ciągu kilku tygodni Eurpay i MasterCard będą walczyć o uzyskanie zgód.

Zdaniem Petera Hocha, dyrektora zarządzającego Europay International, nie będzie żadnych kłopotów z uzyskaniem zgody ponad 200 obecnych akcjonariuszy MasterCarda na fuzję z Europayem. Nie jest na razie znany parytet wymiany akcji obu organizacji, tak samo jak kwestią otwartą jest docelowy skład akcjonariatu. Gwoli przypomnienia — członkami obu organizacji jest ponad 10 tys. banków emitujących karty z logo Maestro, Cirrus i MasterCard. Podczas ogólnoeuropejskiego spotkania w Monachium przedstawiciele obu organizacji kartowych przedstawili nowy produkt — kartę Maestro pre-paid działającą na niemal identycznej zasadzie, jak pre-paidowe karty polskich sieci telefonów komórkowych. Dodatkowo potwierdzony został zamiar pełnej rezygnacji z gwarantowania Euroczeków z dniem 1 stycznia 2002 roku. Mimo wszystko to narzędzie płatności zachowa przez jakiś czas ważność.

O wpływie fuzji Europay International i MasterCard International na ofertę polskich banków czytaj w jutrzejszym numerze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Europay oraz MC połączą siły