Europejskie giełdy w końcu dopadła korekta

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 20-11-2001, 20:36

We wtorek inwestorzy w Europie realizowali zyski po trwającej od końca września zwyżce notowań. Spadek głównych indeksów przypieczętowały raporty banku Goldman Sachs i OECD. Pierwszy zredukował prognozy mikroekonomiczne, a drugi obniżył szacunki przyszłorocznego wzrostu gospodarczego w krajach należących do organizacji.

Tym razem przecena dosięgła głównie spółki technologiczne i telekomunikacyjne. Spadkom przewodziły akcje niemieckiego Epcos. Elektroniczny gigant podał słabe wyniki kwartalne i jeszcze gorsze prognozy na 2002r. Zaowocowało to ponad 10-proc. spadkiem jego wartości.

Słabe nastroje panowały w sektorze bankowym. Szwajcarski Credit Suisse poniósł poważne straty w III kwartale i zapowiedział, że w kolejnych trzech miesiącach nie będzie lepiej. W efekcie indeks giełdy należał do najsłabszych wskaźników na Starym Kontynencie.

Jednak nie wszystkie akcje taniały. Po zapowiedział ograniczenia wydobycia ropy naftowej przez Norwegię i Meksyk wzrosła cena surowca. Momentalnie wzmógł się także popyt na akcje spółek naftowych. Wyróżniały się zwłaszcza papiery francuskiego koncernu TotalFinaElf, który opublikował niezłe wyniki finansowe.

Środowe nastroje inwestorów uzależnione są od październikowej wartości indeksu IFO, obrazującym nastroje niemieckich przedsiębiorców.

Przemek Barankiewicz, p.barankiewicz@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Europejskie giełdy w końcu dopadła korekta